Транспаренси: Зголемување на бројот на вработувања во јавниот сектор во пресрет на изборите

Како се ближат изборите - така расте бројот на огласи за вработување. 

Минатиот месец биле распишани 151 оглас од кои 114 за потребите на општините, нотира Транспаренси интернешнал. Само за споредба, во јануари оваа бројка била дури осум пати помала.

Претседателката на Транспаренси, Слаѓана Тасева, вели дека ова е начин за влијаење на гласачкото тело. Антикорупционерката Ивановска, пак, смета дека овој тренд би запрел само ако се вработува професионален наместо партиски кадар.

„Тоа е, едноставно, искористување на приликата за да може да се влијае на јавното мислење преку трошење на јавни пари и преку зголемени можности за вработувања“, вели Слаѓана Тасева, претседател на Транспаренси Интернешнал.

„Јас лично сметам дека ако во државна администрација се обезбеди вработување само на професионалци кои не се членови на партија – јас таму го гледам излезот. Тогаш можеби луѓето ќе се мотивираат, односно оние што се партиски војници нема да се мотивираат да бидат вработени“, влаи Билјана Ивановска, претседател на ДКСК.

Нури Бајрами од ДКСК нотира дека локалните самоуправи се полни со луѓе ангажирани преку приватни агенции кои се држат спротивно на законот. Затоа бара да се исклучат агенциите од јавниот сектор.

„ Така им било ветено. Искористени се да ги држат привремено. На крајот, сакаат да ги вдомат тие што ги имале внатре и така се обидуваат да ги прилагодат и систематизациите“, вели Нури Бајрами, ДКСК.

Антикорупциска периодов ќе ги следи предизборните вработувања. Оттаму велат, важно е да се внимава систематизацијата на вработени да е во согласност со реалните потреби.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер