Трамп се закани со затворање на социјалните мрежи , му одговори лично основачот на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се закани дека ќе донесе регулативи поврзани со социјалните мрежи и веќе денес планира да потпише извршна наредба во врска со социјалните платформи.

Гневот на американскиот претседател е насочен пред се кон неговата омилена платформа Твитер, која оваа недела за прв пат, заедно со твитот на Трамп, објави предупредување дека е неопходно да се проверат фактите со неговите изјави, што според многумина не биле вистинити.

„Републиканците сметаат дека платформите за социјални медиуми целосно ги задушуваат конзервативните гласови. Ние ќе донесеме силни регулативи или ќе ги затвориме пред да го дозволиме тоа“, напиша Трамп на Твитер.

Доцна синоќа, секретарот за медиуми на Белата куќа Кејли Мек Енини објави дека Трамп ќе потпише извршна наредба „во врска со социјалните медиуми“, без да прецизира детално за што станува збор.

Засега не е јасно што всушност има за цел да направи Трамп и дали претседателот воопшто има извршна моќ да воведе регулатива во компаниите според постојните закони.

Синоќа, основачот на Твитер Џек Дорси му одговори индиректно на претседателот, велејќи дека компанијата ќе продолжи да укажува на „неточни или контроверзни информации за изборите воопшто“.

„Ова не нè прави арбитри на вистината“, напиша Дорси на Твитер.

„Нашата намера е да ги поврземе точките на конфликтните изјави и да укажеме на спорните информации за луѓето да можат сами да проценат. Клучно е да се даде поголема транспарентност од наша страна за луѓето да можат јасно да видат зошто стојат зад нашите постапки“, рече тој.

Предупредувањето за проверка на фактите кога станува збор за претседателот претставува голема промена на политиката за компанијата и е голем чекор во спречувањето на ширењето на невистини пред изборите во ноември, пишува Dpa.

Твитер им порача на луѓето дека можат да обезбедат линкови до нови вести кои честопати се во спротивност со оние што ги нуди Трамп. Тој исто така неодамна изнесе теорија на заговор дека ТВ презентер, кој претходно беше пратеник, ја убил својата помошничка за време на неговиот мандат во парламентот.

Семејството на жената, која починала од природна смрт, побарала од Твитер да ги отстрани постовите, но компанијата одбила.

Со години се создава јаз во републичките кругови кон некои големи социјални мрежи кои ги обвинуваат дека промовираат либерални ставови.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер