Трамп ги обвини докторите дека се збогатуваат од починатите од корона

Претседателот на САД, Доналд Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден вчера побараа поддршка од државите на Средниот Запад, каде се врати пандемијата на коронавирус, додека Трамп ги обвини лекарите дека профитирале од смртни случаи од ковид-19 .

Трамп ги критикувал гувернерите на демократите за воведување мерки за спречување на ширењето на вирусот и рече дека Бајден ќе им забрани на Американците да се собираат за празниците или за која било друга посебна пригода доколку биде избран. Многумина кои дојдоа на неговите митинзи не носеле маски.

„Треба да ја отворите својата држава и треба да го сторите тоа брзо“, рече Трамп на митингот во Грин Беј, Висконсин, само четири дена пред изборите.

Тој подоцна поздрави стотици приврзаници на митинг во Рочестер кои не биле во можност да влезат на митингот, кој бил ограничен на 250 учесници.

Трамп подоцна го истури гневот врз здравствениот систем на САД, обвинувајќи ги лекарите за надувување на бројот на смртни случаи.

„Нашите лекари добиваат повеќе пари ако некој умре од корона“, рече тој во градот Ватерфорд во Мичиген.

Бајден го обвини Трамп за „откажување“ од борбата против вирусот и додаде дека не смее да го напаѓа медицинскиот персонал кој лекува заразени.

„За разлика од Доналд Трамп, ние нема да му попуштиме на овој вирус“; рече тој на митинг во Сент Луис во Минесота. Поддржувачите, седејќи на далечина во своите автомобили, трубеа во знак на поддршка. Пандемијата на коронавирус, која уби близу 230.000 луѓе во САД и предизвика милиони да останат без работа, е доминантна тема во последните денови од кампањата.

Трамп, кој неодамна се опорави од ковид-19, со месеци ја омаловажуваше здравствената криза, велејќи им на поддржувачите во последните неколку недели дека земјата „продолжува понатаму“ дури и во случај на зголемување на бројот на заразени. Бајден предупреди на претстојната „мрачна зима“ и вети дополнителни напори да спречи ширењето на вирусот.

Бајден води пред Трамп со 52 до 42 проценти во националните анкети спроведени од Ројтерс и ИПСОС, делумно заради справувањето на Трамп со пандемијата. Анкетите покажуваат дека ќе има поблиска конкуренција во клучните земји, кои ќе одлучат за исходот на изборите.

Фокусот кон северните држави на Средниот Запад ја истакна важноста на расните теми во тие земји. Мичиген и Висконсин се две од трите историски демократски држави, заедно со Пенсилванија, кои тесно гласаа за републиканскиот кандидат во 2016 година.

Минесота, која не гласа за кандидат на Републиканците од 1972 година, е една од неколкуте држави што Трамп се обидува да ги добие оваа година. Бајден рече дека неговата посета не е знак на загриженост бидејќи тој има стабилно водство, додека Трамп ќе дојде во посета подоцна во текот на денот.

Пандемијата и високото ниво на ентузијазам ги поттикнаа Американците да гласаат порано со досега невидени бројки.

Повеќе од 86 милиони гласови веќе гласале по пошта или лично, што е околу 63 проценти од вкупниот број гласови на изборите во 2016 година, според американскиот изборен проект на Универзитетот во Флорида.

Трамп во неколку наврати повтори без докази дека поштенското гласање е подложно на измама и неодамна рече дека треба да се бројат само гласачките ливчиња што ќе бидат достапни ноќта на изборите.

Предвременото гласање покажало дека многу повеќе демократи гласале по пошта, додека републиканците се очекува да излезат во поголем број во вторник.

По тригодишна врска, девојката на Дибала признава: Сакам и мажи и жени (ФОТО)

Пејачката и актерка Оријана Сабатини е во врска со sвездата на Јувентус, Пол Дибала, а на социјалните мрежи ја следат 5,5 милиони луѓе.

Дибала ја видел на концертот на Ариана Гранде во Буенос Аирес во 2017 година, каде што Сабатини била танчерка. Тој бил толку маѓепсан што веднаш и го побарал бројот и ја поканил на пијачка по што започнала романсата. Тие се во врска веќе три години.

Сега Сабатини го сврте вниманието кон себе велејќи дека таа сака и жени.

„Ако треба да си ставам етикета - да, мислам дека сум бисексуалка.

Италијанците и Аргентинците пишуваат веќе три години, навестувајќи дека Сабатини сака и мажи и жени, особено по синглот „Остани или бегај“ во чие видео таа се гушка и бакнува со манекенката Соледад Алонсо.

„Нема ништо подобро во животот од чувството за слобода“, одговорила таа тогаш на прашањето дали е личност која сака и мажи и жени.

Руски доктор: Имунитет се создава 45 дена по вакцинацијата

Имунолошкиот одговор на корона вирусот не се развива пред 32-45 дена по вакцинирањето, или максимум 52 дена после тоа, изјави денеска Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија.

„Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32-45 дена, додека максималното количество се развива по четири периоди на инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Сепак, тоа не значи дека можеме да престанеме да носиме маски “, рече Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако поради некоја причина го пропуштат датумот на втората доза.

"Всушност, тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Значи, мислам дека времето може да се избере во овој период. Всушност, веќе сме свесни дека ова е класичен пример за 30 -45 дена временската рамка помеѓу вакцинациите да биде прифатлива “, рече експертот.

Русија на 18 јануари започна масовна вакцинација против корона вирусот.

Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини Спутник V или ЕпиВаКорона.

Пејачка тврди дека во својот дом чува череп на шестгодишно девојче (ВИДЕО)

Пејачката Азалија Бенкс тврди дека поседува череп на шестгодишно девојче што го чува во својот дом.

Азалија била гостинка во една австралиска радио станица каде зборувала за нејзината љубов кон коските и човечката анатомија.

За време на разговорот, таа им открила на водителите на шоуто, Кајл Сандилендс и Џеки О, дека е сопственик на черепот на шестгодишно девојче, што го купила преку Интернет.

„Ако ги проверите картичката и возачката дозвола, ако сте донатор на органи, не земаат само здраво срце или црн дроб, туку имаат право на секој дел од телото и некои од нив ги продаваат, на пример черепи, како овој “, рече пејачката, покажувајќи го черепот.

Шокирани од она што го виделе и слушнале, домаќините ја прашале зошто има череп на дете во нејзиниот дом.

"Ова е череп на шестгодишно девојче кое починало од траума на главата. Обожавам коски. Го почитувам задгробниот живот. Мислам дека коските се место каде човек ја задржува енергијата", рече Азалија.

Пејачката гостувала во емисијата за да ги демантира гласините кои кружат на Интернет дека ја изела својата мртва мачка.

Таа објасни дека мачката Луцифер се борела со проблеми со бубрезите многу години, по што починала од лоша исхрана.И откако ја закопала мачката, Азалија рекла дека решила да ја ископа и да го зачува черепот.

"Јас не јадам мачки. Не би јадела мачка која е мртва веќе три месеци", заклучила Азалија.

притисни ентер