Трамп единствен претседател кој бил два пати отповикан, Сенатот ќе го има клучниот збор

Претставничкиот дом гласаше да го отповика претседателот. 

Додека повеќето демократи како на последна карта во битката против Трамп, се надеваа во претседателот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Мекконел тој денеска наспроти нивните инсистирања за свикување седница уште оваа недела, ги информира дека отповикувањето на трамп нема да почне најрано до следната недела.

- Претставничкиот дом гласаше да го отповика претседателот. Меѓутоа процесот на отповикуивањето во сенатот ќе почне на нашата редовна седница закажана за следниот вторник ,откако ќе го примиме дописот од конгресот, стои во писмениот одговор на Мекконел до демократите. Тоа значи дека седницата најрано би можела да почне на ден пред инаугурацијата на новиот претседател Џозеф Бајден , што за познавачите на состојбите како веројатност е многу мала да се случи. Дополнително што за да биде потврден импичментот и во сенатот, треба да гласаат за уште најмалку 17 републикански сенатори. Инаку десет членови на републиканската партија синоќа го поддржаа отповикувањето на Трамп кое резултира со 232 гласа ,,за“ и 197 ,,против“. Во резолуцијата за импичментот наведена е само една точка на обвинување која гласи,, поттикнување на бунт“ .Претседавачката со долниот дом на конгресот Ненси Пелоси денеска го потпиша решението а при образложувањето на постапката за отповикување трамп го оцени како присутна закана за нацијата. И дека бил директно вмешан во нападот на конгрсот со што се нанел силен удар на американската демократија.

-Знаеме дека претседателот на САД го предизвика овој насилен револт, овој вооружен бунт против нашата заедничка земја. Тој мора да си оди бидејќи претставува јасна закана за нашата нација која сите ја сакаме, изјави Ненси Пелоси претседавач на долниот дом во американскиот конгрес.

По гласањето се огласи сеуште актуелниот претседател Доналд Трамп преку видео споделено на официјалната страница на Белата куќа. Она што ги изненади сите, е тоа што Трамп не рече ништо за импичментот но порача дека вандализмот и насилството не се опција и повика на смирување на страстите. Воедно Трамп го осуди насилството во Капитол хил минатиот вторник.

-Сакам да бидам јасен, недвосмислено го осудувам насилството што го видовме минатата недела. Насилството и вандализмот немаат место во нашата држава или во нашето движење, истакна Доналд Трамп-претседател на САД.

Вчерашното гласање импичмент за Трамп кому му е второ отповикување со што стана и единствен во американската претседателска историја, се цени за историско дотолку повеќе што се случува на една недела до истекот на неговиот мандат. Како што е веќе познато процедурата за импичмент се сели во сенатот каде што треба да биде поддржана со дво третинско мнозинство за да му се пресуди на трамп и веројатно таа ќе се случува по инаугурацијата на новиот американски претседател бајден. Инаку ниту еден американски претседател во историјата не бил исфрлен од функцијата преку импичмент. Тројца, Трамп во 2019-та , клинтон во 1998-ма и Џонсон во 1868 биле прогласувани за виновни од конгресот но ослободувани од сенатот.

По тригодишна врска, девојката на Дибала признава: Сакам и мажи и жени (ФОТО)

Пејачката и актерка Оријана Сабатини е во врска со sвездата на Јувентус, Пол Дибала, а на социјалните мрежи ја следат 5,5 милиони луѓе.

Дибала ја видел на концертот на Ариана Гранде во Буенос Аирес во 2017 година, каде што Сабатини била танчерка. Тој бил толку маѓепсан што веднаш и го побарал бројот и ја поканил на пијачка по што започнала романсата. Тие се во врска веќе три години.

Сега Сабатини го сврте вниманието кон себе велејќи дека таа сака и жени.

„Ако треба да си ставам етикета - да, мислам дека сум бисексуалка.

Италијанците и Аргентинците пишуваат веќе три години, навестувајќи дека Сабатини сака и мажи и жени, особено по синглот „Остани или бегај“ во чие видео таа се гушка и бакнува со манекенката Соледад Алонсо.

„Нема ништо подобро во животот од чувството за слобода“, одговорила таа тогаш на прашањето дали е личност која сака и мажи и жени.

Руски доктор: Имунитет се создава 45 дена по вакцинацијата

Имунолошкиот одговор на корона вирусот не се развива пред 32-45 дена по вакцинирањето, или максимум 52 дена после тоа, изјави денеска Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија.

„Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32-45 дена, додека максималното количество се развива по четири периоди на инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Сепак, тоа не значи дека можеме да престанеме да носиме маски “, рече Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако поради некоја причина го пропуштат датумот на втората доза.

"Всушност, тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Значи, мислам дека времето може да се избере во овој период. Всушност, веќе сме свесни дека ова е класичен пример за 30 -45 дена временската рамка помеѓу вакцинациите да биде прифатлива “, рече експертот.

Русија на 18 јануари започна масовна вакцинација против корона вирусот.

Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини Спутник V или ЕпиВаКорона.

Пејачка тврди дека во својот дом чува череп на шестгодишно девојче (ВИДЕО)

Пејачката Азалија Бенкс тврди дека поседува череп на шестгодишно девојче што го чува во својот дом.

Азалија била гостинка во една австралиска радио станица каде зборувала за нејзината љубов кон коските и човечката анатомија.

За време на разговорот, таа им открила на водителите на шоуто, Кајл Сандилендс и Џеки О, дека е сопственик на черепот на шестгодишно девојче, што го купила преку Интернет.

„Ако ги проверите картичката и возачката дозвола, ако сте донатор на органи, не земаат само здраво срце или црн дроб, туку имаат право на секој дел од телото и некои од нив ги продаваат, на пример черепи, како овој “, рече пејачката, покажувајќи го черепот.

Шокирани од она што го виделе и слушнале, домаќините ја прашале зошто има череп на дете во нејзиниот дом.

"Ова е череп на шестгодишно девојче кое починало од траума на главата. Обожавам коски. Го почитувам задгробниот живот. Мислам дека коските се место каде човек ја задржува енергијата", рече Азалија.

Пејачката гостувала во емисијата за да ги демантира гласините кои кружат на Интернет дека ја изела својата мртва мачка.

Таа објасни дека мачката Луцифер се борела со проблеми со бубрезите многу години, по што починала од лоша исхрана.И откако ја закопала мачката, Азалија рекла дека решила да ја ископа и да го зачува черепот.

"Јас не јадам мачки. Не би јадела мачка која е мртва веќе три месеци", заклучила Азалија.

притисни ентер