Траект со над 400 патници заринка на брегот на Финска (ВИДЕО)

Траектот Викинг Грејс со повеќе од 400 патници се насука попладнево на финските Оландски Острови на Балтичкото Море, пренесува Би-Би-Си. Во моментов се наоѓа во пристаништето Мариехам.

Финската крајбрежна стража соопшти дека бродот бил на карпи, но не бил дупнат. Никој од патниците не е тешко повреден.

Заглавениот траект во сопственост на Викинг Лајн пловел од финскиот град Турку кон главниот град на Шведска Стокхолм, а несреќата се случила попладнево. Причината за несреќата сè уште не е позната.

Од Викинг лајн изјавија дека сè уште не знаат дали да ги евакуираат патниците. На бродот има 331 патник и 98 членови на екипажот.

„Овде на Аланд е многу ветровито и тие се обиделе да свртат кон пристаништето“, рече 55-годишната Тина, која живее недалеку од местото на несреќата. Таа додаде дека видела дека траектот има проблеми.

Ова е втор пат во последните два месеца траект на Викинг Лајн да се заринка на островите Оланд. На 30 септември траектот Викинг Аморела се насука кај Јерсо и 300 патници мораа да бидат евакуирани. Од тогаш траектот е на поправка.

Унгарија и Русија бележат црни биланси

Во Унгарија починале 154 лица, претежно стари лица со хронични болести, а во последните 24 часа се потврдени 3951 нова инфекција со коронавирус, објави унгарската новинска агенција МТИ.

Од почетокот на пандемијата, 221.073 лица биле заразени во Унгарија, а скоро 5.000 починале.Во болниците има 7.884 лица, 662 на респиратори. Вкупно 1.653.780 лица биле тестирани за коронавирус во таа земја. Најголем број на потврдени случаи има во главниот град Будимпешта - 47.340.

Русија денеска објави рекордни 569 жртви на ковид-19, објави Ројтерс. Вкупниот број на жртви се искачи на 40.464.

Во изминатите 24 часа, потврдени се 26.402 нови случаи на коронавирус, вклучително и 6.524 во главниот град Москва. Вкупниот број на заразени е 2.322.056.

Според институтот Џонс Хопкинс, 63.290.093 лица биле заразени во светот до денеска во 10 часот, а починале 1.469.052 луѓе.

Португалските угостители штрајкуваат со глад против мерките

Сопствениците на девет ресторани, барови и ноќни клубови штрајкуваат со глад петти ден по ред пред португалскиот парламент во знак на протест против ограничувањата поради епидемијата на коронавирус.

„Потребна ни е поддршка за да преживееме“, рече Алберто Кабрал, менаџер на ноќен клуб..

Демонстрантите, кои кампуваат пред зградата на парламентот и живеат со вода, чај и кафе што им ги носат нивните приврзаници, велат дека нема да јадат додека не бидат примени од премиерот и министерот за економија.

Баровите и ноќните клубови се затворени од март, додека рестораните повторно се отвориле во мај, но затворањето на полицискиот час и викендот, што важи од 8 ноември, ги налути сопствениците кои предупредуваат дека нивниот бизнис нема да преживее оваа година.

На Интернет е покрената петиција со која се бара на сопствениците да им биде дозволено да работат, а досега се собрани скоро 45.000 потписи, а тој број се зголемува за неколку илјади на секој час.

Како компензација за затворањето на рестораните за време на викендот, владата им понудила на сопствениците на ресторани износ од 20 проценти од нивните приходи во периодот од јануари до октомври оваа година.

Екс премиерот Владо Бучковски е именуван за специјален претставник за Бугарија

Поранешниот премиер Владо Бучковски доби задача од Владата да биде специјален претставник во македонско бугарските разговори за надминување на отворените прашања.

Одлуката е донесена на денешната владина седница. Пред Владата е Јана Јосифовска.

притисни ентер