Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Огромни шумски пожари во близина на Марсеј , илјадници евакуирани (ВИДЕО)

Околу 2.700 луѓе се евакуирани откако шумските пожари пустошат во близина на Марсеј во јужна Франција, соопштија пожарникарите на Твитер.

„По пеколната вечер, вкупно 1.800 пожарникари се на терен во борба против разорниот оган“, се вели во твитот на противпожарната служба.

Пожарот зафатил 1.025 хектари, но немало жртви меѓу локалното население, соопштија пожарникарите.

Шефот за противпожарна заштита Грегори Алионе изјави за FranceInfo дека голем дел од пожарот е под контрола, но дека ќе потрае неколку денови додека не се изгасне целосно.

Од пожарот биле погодени околу 1.500 туристи, а цели кампови биле целосно уништени, изјави Алионе.

FranceInfo објави дека 468 лица биле спасени со чамци откако избегале од пожарот кон плажите.

Откриена е причината за страшната експлозија во Бејурт- вештачко ѓубре од руски брод

Руските медиуми објавија дека моќната и огромна експлозија во Бејрут во која загинале најмалку 100 луѓе е предизвикана од ѓубриво запленето од руски товарен брод пред шест години.

Бродот „Росус“ се вкотвил во пристаништето во Бејрут пред десет години, поради дефект, а бил на пат за Африка со 2750 тони ѓубриво базирано на амониум нитрат, јавува либанската медиумска куќа ЛБЦИ, без да открие кој е сопственик на бродот.

Руската медиумска група РБЦ известува дека бродот, кој пловел од грузиското пристаниште Батуми до Мозамбик, е во сопственост на рускиот државјанин Игор Гречушкин, роден во далечниот источен регион Хабаровск, со престој на Кипар.

Откако Росус запрел поради дефект, Гречушкин го напуштил бродот без да го плати својот екипаж, тврди РБЦ, повикувајќи се на членовите на екипажот.

Според LBCI, опасната стока потоа се растоварила во магацин, каде останал со години. Пожарот што избувнал во магацинот поради прегревање на хемикалиите предизвикале експлозија во која беа уништени делови од градот.

Цариниците со години предупредувале дека ѓубривото е складирано непрописно и дека треба да се дислоцира од населената четврт, но безуспешно , изјави денеска шефот на царинската управа на пристаништето во Бејрут.

Досега загинале над 100 луѓе , а над 5000 се повредени во страотната експлозија.

Турист седнал врз статуата „Паулина Боргезе“ во Италија и по грешка ѝ ги скршил прстите

Италијанските власти соопштија дека туристот сакал да се фотографира седејќи врз скулптурата на венецијанскиот вајар Антонио Канова, а при обидот да стане, тој го оштетил уметничкото дело и си заминал како ништо да не се случило.

Турист од Австрија бил уапсен во Италија, бидејќи бил фатен на безбедносната камера како седнува врз статуата „Паулина Боргезе“ во музејот Гипсотека Кановијана во Посањо и како ненемарно ѝ ги крши прстите на скулптурата стара повеќе од 200 години.

Италијанските власти соопштија дека туристот сакал да се фотографира седејќи врз скулптурата на венецијанскиот вајар Антонио Канова, а при обидот да стане, тој го оштетил уметничкото дело и си заминал како ништо да не се случило.

Сè уште не е завршена проценката на штетата на скулптурата која е извајана во периодот помеѓу 1804 и 1808 година.

притисни ентер