Тереза Меј со нов проблем – ако Парламентот го одбие договорот , за три дена ќе мора да смисли план Б за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј претрпе денеска уште еден удар во Парламентот, откако пратениците побараа Владата во рок од неколку дена да излезе со план Б , доколку не го прифатат нејзиниот договор за Брегзит.

На помалку од три месеци од рокот за излез на Британија од Европската Унија , британските парламентарци на почетокот на петдневната дебата излегоа со ново барање од Меј. Доколку во вторник пропадне гласањето за излез од ЕУ , тие побараа премиерката да подготви план Б.  

Со 308 наспрема 297 гласа , пратениците изгласаа обврска Владата да го претстави планот Б во рок од три дена , а не како што бараа претходно во рок од 21 ден.

притисни ентер