Техничка влада без министри од опозицијата ќе го намали нејзиниот легитимитет

​Техничката влада теоретски би можела да функционира и без учество на најголемата опозициска партија во неа.

Но со тоа ќе се отворат низа правни прашња кои ќе доведат до сериозни последици меѓу кои и оспорување на нејзиниот легитимитет, а може негативно да влијае и врз изборните циклуси, смета поранешен претседател на ДИК и екс генерален секретар на Собранието, Александар Новаковски. Во изјава за Канал 5 потенцира дека главната цел на формирањето на т.н Пржинска Влада беше учеството на најголемата опозициска партија во неа која преку клучните министерски позиции мвр и труд ќе ја контролира Власта при спроведувањето на изборите за да се спречат евентуални злоупотреби и оти се надева дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде дел од неа.

„Ако опозицијата не се сложи да номинира може да се доведе во прашање и да се оспори законски таа техничката влада иако не носи суштински одлуки и нема мандат за тоа. Може да се доведе во прашање кој би ги пополнил и од која опозициона партија ќе се пополант празните места. Ако не се догвоорат и ако не учествува опозициската партија ќе се отворат многу прашања, а таа ќе мора да функионира и без опозицијата. Но ќе се отворат многу прашања кои е потребно во овој период да се отвораат“, истакна Новаковски.

Дека учеството на најголемата опозициската апртија е клчучно во техничката влада смета и политичкиот аналитичар Владимир Божиновски, кој вели дека на таков начин ќе се иизбегнат дополнителни тензии пред изборите. Но, вели дека нема да биде првпат една техничка влада да функционира без опозициски министри, посочувајќи го примерот со разрешувањето на Рашела Мизрахи од мнистер за труд и социјала во техничката влада во 2020 –та.

„Се очекува жестока камапања со висока поларизација за претстојните избори со оглед на случувањата во измнатите четири, односно седум години. Така да тоа ќе биде само дополнителна причина за уште поголеми тензии и поголема поларизација. Тоа може да се избегне доколку ВМРО-ДПМНЕ назначи министри и заменици и сметам дека со тоа нема да даде никаков дополнителен легитимитет на техничкиот премиер и на останатите министери затоа што тоа е исклучиво избор на СДСМ и ДУИ“, вели Божиновски.

Техничката влада се избира сто дена пред изборите. Во неа министри за внатрешни и за труд и социјала предлага опозициската партија со најголем број пратеници, а на предлог на премиерот Собранието именува дополнителни заменици министри во овие ресори од редовите на власта. Опозицијата добива и дополнителни заменици министри во финансии, земјоделство и информатичко општество. Основна задача на т.н Пржинска влада е организирање на фер и демократски избори.

Франција протера радикален имам веднаш по пристигнувањето во земјата

Француските власти вчера протераа туниски имам обвинет за проповедање омраза кон жените и Евреите, објави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Махџуб Махџуби, имам во малиот град Бањолс-сур-Сезе на југот на Франција, бил вратен во Тунис за „помалку од 12 часа по неговото апсење“, порача Дарманин во објава на X, порано Твитер, пренесе Би-Би-Си.

Тој додаде дека овој пример докажува како неодамна донесениот закон за имиграција „ја прави Франција посилна“. Законот, кој ги заострува условите за миграција, се смета за дел од одговорот на владата на подемот на екстремната десница во француските анкети. На ова остро се спротивставија партиите на левицата.

„Цврстината сега е правило“, рече Дарманин, кој остро го критикуваше, како што рече, „радикалниот имам кој даваше неприфатливи коментари“.

Во официјалната одлука за протерување, се наведува дека во своите проповеди во февруари тој дал „ретроградна, нетолерантна и насилна“ слика за исламот што поттикнува однесување против француските вредности, дискриминација на жените, „тензии со еврејската заедница“ и „џихадистичка радикализација“.

Имамот, исто така, „го нарече еврејскиот народ непријател“, се вели во пресудата, исто како што Маџуби повика на „уништување на западното општество“. Адвокатот на имамот, Самир Хамрун, рече дека ќе поднесе жалба на протерувањето. Минатата година, Франција протера еден марокански имам и еден Алжирец, кои беа службеници во џамијата, која што била затворена во 2018 година.

Иако доаѓа без обештетување, Реал на Мбапе ќе му даде милиони за потписот

Реал официјално нема да му плати на Пари Сен Жермен никакво обештетување за трансферот на Килијан Мбапе, бидејќи договорот на Французинот истекува летово, но далеку од тоа дека „кралскиот клуб“ ќе избегне „да го отвори кесето“.

Имено, како што тврди италијанскиот новинар Фабрицио Романо, Реал ќе мора да му плати на играчот од 100 до 150 милиони евра во период од пет години само заради потписот на Мбапе.

Токму толку Мбапе ќе потпише со Реал, а се наведува дека неговата плата ќе биде фиксен дел од 14 милиони евра, односно со бонуси би можела да порасне и до 30 милиони.

Реал и Мбапе се уште официјално го немаат потпишано договорот, иако веќе се е јасно - потврди и првиот човек на ПСЖ, Насер Ал Хелаифи. Шпанските медиуми додаваат дека останува само да се разјаснат некои ситници во односот помеѓу клубот и играчот.

Латас: Овие 80% на избори треба дадат доволно гласови да не зависат од тие 20%

Јонуз: Не е Ахмети виновен што ти не си способен да водиш држава.

Латас: Во која општина според ЕВН не може 80% да наплати струја? Ако за нешто Македонија нема држава нема поради што едно малцинство ја води цела држава, тоа што Агим го кажа 20% држат за врат 80% и тоа е од некого поддржано и не е од Македонија туку е од надвор, во смисла промена на устав, во смисла два пати СДСМ губи на избори по ред од ВМРО-ДПМНЕ но со Албанските партии останува на власт ете тоа е цената. Значи јас ќе бидам со тебе, но ова чекам од тебе... Затоа овие 80% на избори треба дадат доволно гласови на некоја друга опција за не зависат од тие 20%. Во војната 2001 Бранко излегуваше на Тв и го демотивираше сопственото членство да не се активира во одбрана на државата и тој беше претседател од СДСМ, сме виделе кој како се однесува во кризните ситуации и како ќе се однесува во иднина.

Јонуз: Не е Ахмети виновен што ти не си способен да водиш држава. Ахмети вели сум нашол село без кучиња и ќе си правам што сакам. Тој ја држи цела Македонија вклучително и неалбанското население. Имаш народ што не знае како да води држава и виновен ти е Албанецот. Тој се обединил направил кохерентност во сопственото ткиво, поставил цели и задачи и успеал. Ти ќе правиш конгрес во Солун, го направи? Моделот на водење политика во Македонија е проблемот.

притисни ентер