Таравари на средба со Касами, Гаши и Меџити во Гостивар за идната коалициска соработка

Солидаризација со Арбен Таравари поради состојбите во Алијанса за Албанците и координација околу претседателските избори, биле главните теми на синоќешната средба во Гостивар.

Солидаризација со Арбен Таравари поради состојбите во Алијанса за Албанците и координација околу претседателските избори, биле главните теми на синоќешната средба во Гостивар на лидерите на опозицискиот Европски сојуз за промени Меџити, Касами и Гаши како и претставникот на косовското Самоопределување, Беким Ќоку. Од Европскиот сојуз за промени соопштија дека во наредните денови ќе донесат одлука околу изборот на претседателски кандидат, како и листите за пратеници

Дека причината за оваа средба е заедничката соработка, за Канал 5, потврди Таравари кој појасни дека работни групи од сите партии деновиве ќе работат и на официјално формализирање на коалицијата на опозицискиот фронт.

„ Станува збор за состанок на кој што се договоривме групи од сите партии да седнат и да направат договор. Инаку, повеќе беше средбата за поддршка кон мене, после сите настани. “-Арбен Таравари.

Официјалното формализирање на соработката на Европскиот сојзу за промени и Таравари се очекувува во текот на наредните денови , изјави Касами по завршувањето на средбата која се одржа во кабинетот на гостиварскиот градоначалник.

„Дојдовме на кафе-муабет со Таравари, градоначалникот на Гостивар и претседател на Алијанса за Албанците, за да разговараме за претстојните нестани што не очекуваат, за нашата визија, планови за настани и средби со граѓани и да му искажеме солдарност, поддршка поради случувањата во изминатите денови“-Биљал Касами.

Поддршката за Таравари од лидерите на опозицијата од албанскиот блок доаѓа откако во саботата поддржувачите на Села на Централно собрание донесоа одлука во недела да се одржи вонреден Конгрес каде ќе се бара разрешување на Таравари од функцијата претседател на партијата.

Лидерот на Алијанса , пак , на паралелното Собрание, кое се одржа во Куманово пред четири дена од неговите поддржувачи доби поддршка, која според нив била потвредена преку декларација со 85 потписи од членовите.

Партискиот раскол во Алијансата за Албанците произлезе од различните позиции меѓу раководството, каде што наспроти ставот на Таравари кој е за приклучување кон опозицијата од албанскиот блок на следните избори, екс претседателот на партијата Села е за самостоен настап.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер