Тајванскиот одговор на пандемијата е можеби најдобар на светот, коронавирусот се држи под контрола

Додека светот започнуваше да го препознава потенцијалот на новиот коронавирус од централна Кина, на 25 јануари, две влади регистрираа четири нови инфекции на нивните територии.

Австралија и Тајван имаат популација со слична големина од 24 милиони луѓе, обете држави се изоларни, овозможувајќи строга контрола на границите и двете имаат силни трговски и транспортни врски со Кина. Но, 10 недели подоцна, Австралија има скоро 5.000 потврдени случаи, а Тајван помалку од 400, пренесува Си-Ен-Ен.

Прашањето не е што направила Австралија погрешно - 20 земји имаат повеќе случаи отколку Австралија , туку како Тајван успеа да го задржи вирусот под контрола кога другите делови на светот не успеаја.

За време на епидемијата на САРС во 2003 година, Тајван беше меѓу најтешко погодените области, заедно со Хонг Конг и јужна Кина.

На овој остров, на околу 180 километри од југоисточниот брег на Кина, повеќе од 150.000 луѓе беа ставени во карантин, а 181 загинаа. Ова им помогна на многу азиски региони побрзо да одговорат на пандемијата на коронавирус и да ја сфатат заканата посериозно од другите делови на светот, како во владата така и во општеството, пренесува Си-Ен-Ен. Граничните проверки и носењето маски станаа рутина тука уште на почетокот на јануари.

Тајван има супериорен здравствен систем, со универзално покривање. Кога се појавија вести за коронавирусот во Вухан во пресрет на Лунарната Нова година, официјални лица на Тајванскиот Национален центар за здравствени команди (NHCC), основан по САРС, реагираа брзо да одговорат на потенцијалната закана, се вели во извештајот на весникот „Journal“ на Американско медицинско здружение (JAMA).

„Тајван брзо изготви и имплементираше список на најмалку 124 мерки на јавно здравје во изминатите пет недели. Мерките и акциите се надминати од граничната контрола, затоа што се знаеше дека тоа нема да биде доволно “, изјави еден од авторите на извештајот, Џејсон Ванг, тајвански доктор и вонреден професор по педијатрија во Стенфорд.

Ова се случувало додека другите земји сè уште дебатираа дали треба да се стори нешто. Во јануарската студија, универзитетот Џон Хопкинс забележува дека Тајван бил еден од најризичните области надвор од Кина, заради неговата близина, врски и транспортни врски. Меѓу тие рани и пресудни мерки беше и одлуката да се забрани патувањето во многу делови на Кина, да се забранат крузерите на островските пристаништа и да се изрекуваат сериозни казни за секој што крши домашен карантин.

Покрај тоа, продолжува Си-Ен-Ен, тајванските власти го зголемија домашното производство на маски, започнаа сеопфатно тестирање на коронавирус, ги прегледуваа луѓето кои претходно имаа необјаснета пневмонија и најавија нови казни за ширење дезинформации за вирусот.

„Со оглед на континуираното ширење на„ Ковид-19 “ширум светот, разбирањето на мерките што брзо се воведоа во Тајван и ефективноста на овие активности за спречување на широко распространета епидемија може да биде поучно за другите земји. Тајванската влада извлече лекции од САРС во 2003 година и воспостави механизам за одговор на јавното здравство што овозможи брзо дејствување во следната криза. Добро обучени и искусни тимови брзо ја препознаа кризата и го активираа управувањето со кризи за да се справат со епидемијата “, напиша Ванг.

Брзиот и транспарентен одговор на Тајван, со дневни состаноци на медицинските лица , е пример за тоа како демократиите треба да се справат со епидемиите, дури и како што некои тврдат дека само автократските влади како што е Кина можат ефикасно да се справат со вирус кој толку брзо се шири. Тајван исто така ја избегна ригорозната блокада што ја карактеризираше реакцијата во Кина и многу други земји.

Тајван сега е во толку добра позиција што, по неколку недели забрана за извоз на маски, откако ги обезбеди домашните резерви, владата на Тајван во средата објави дека ќе донира 10 милиони маски на САД, Италија, Шпанија и девет други европски земји и некои помали нации што имаат дипломатски врски со оваа островска нација, посочува Си-Ен-Ен.

притисни ентер