СЗО : Новиот епицентар на епидемијата е Јужна Америка, Бразил е најпогоден

Јужна Америка стана нов епицентар на пандемијата на „ковид-19“, при што Бразил е најзагрозен, соопшти денес Светската здравствена организација (СЗО).

Исто така, во некои африкански земји каде досега бројот на заразените бил мал, бројот на заболени се зголемува, пренесува Ројтерс.

Сега има повеќе од 100.000 случаи на зараза во Африка.

„Бидејќи првиот случај во Африка е забележан пред 14 седмици, тој се рашири до денес во сите земји “, се вели во соопштението на СЗО, додавајќи дека досега на континентот умреле 3.100 луѓе. Во девет африкански земји, бројот на случаи се зголемил за 50 проценти минатата недела, додека во другите има пад или состојбата е иста.

„На овој континент досега се избегнати масовни смртни случаи, како и во некои други делови на светот“, рече д-р Матшидизо Моети, регионален директор на СЗО за Африка.

„Но, не смееме да заспиеме затоа што нашите здравствени системи се слаби и имаат помалку капацитет да се справат со потенцијалното ненадејно зголемување на бројот на заразени“, рече таа.

Но, ситуацијата во Јужна Америка е многу посериозна. Д-р Мајк Рајан, експерт за итни случаи на СЗО, рече дека континентот станал нов епицентар на пандемијата.

Најпогоден е Бразил, каде властите дозволија широко распространета употреба на лек против маларија за третман на ковид-19. Тој додаде дека клиничките испитувања сè уште не покажале резултати што би ја одобриле широката употреба на лекот за борба против ковид-19.

„Фајзер“ и „Модерна“ побара итна одобрување на нивните вакцини

Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ поднесоа барање за ургентна авторизација на нивните вакцини со цел дистрибуцијата на истите да почне во најбрз можен рок .

Откако ќе добијат зелено светло од властите, вакцините ќе бидат доставени до секоја сојузна држава а предност при вакцинирањето ќе имаат луѓето со хронични болести и здравствените работници.

Досега во Соединетите држави се регистрирани над 13 милиони случаи заболени од коронавирус а животот го загубија околу 275.000 лица.

Владата ќе побара од Собранието нови шест месеци кризна состојба

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Групата за процена во ЦУК да биде побарано продолжување на кризната состојба во државата за уште шест месеци, потврдија за МИА од владината прес-служба.

Предлогот ќе биде доставен до Собранието кое треба да донесе одлука за тоа.

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба на 20 ноември што трае до 19 декември. Ако биде усвоено владиното барање, кризната состојба би била продолжена до средината на јуни следната година.

Погребник од Гостивар обвинува дека починати од Ковид-19 се преземаат без почитување на прописи

Сопственик на погребно претпријатие од Гостивар се пожали дека неодговорни поединци во гостиварската болница и погребници грубо ги кршат прописите за преземање на телата на лица кои починале од последици на Ковид-19. 

Тој се сомнева дека во целата работа има корупција и премолчена согласност на некои џамиски одбори кои се задолжени за погребување.

Лирим Кадриу, сопственик на погребното претпријатие „Ахирет" кое меѓу останатите услуги организира транспорт и погреб на лица починати од последици предизвикани од корона вирусот, е револтиран и бара од надлежните институции да го истражат случајот.

– Не може туку така да влезе ако за тоа нема поддршка од внатре, од некој од вработени во болницата. Таму некој ќе стави во џеб петстотини или илјада денари и ќе ја отвори вратата. Ова не може да биде ништо освен крадење на мртовец. Освен што ги кршат процедурите, ни прават директна штета. Ние кои работиме со лиценца, со посебни заштитни мерки мора да чекаме со часови, а некој ноќе ќе дојде и ќе го земе покојникот. Најопасно е тоа што се дозволува, со телата на заразените да ракуваат лица кои за тоа немаат дозвола, ниту смеат да го прават тоа. На таков начин ја шират и заразата. Само минатата недела, на ваков начин најмалку шест тела се изнесени и погребани, вели Кадриу.

Тој посочува дека, починатите од болничката капела може да изнесат откако ќе се исполнат формулари кои се дел од процедурите опфатени со закон. Од почетокот на пандемијата, особено е важно погребувањето на починати од Ковид-19 да се одвива според протоколи. Ова го знаат сите, вели тој, а за непочитување на прописите знаат и молчат од надлежните служби и џамиските одбори.

Од општата болница „Ферид Мурад" не ги коментираат наводите на погребникот, а реакција нема ниту од локалното муфтиство.

Проблеми со нарушување на правилата за погребување се појавија и летово. Јавноста беше шокирана кога во близина на градските гробишта и локалната депонија се појавија погребни ковчези. Кој и зошто ги расфрлал сè уште не се знае. /МИА

притисни ентер