СЗО: Над 3,4 милиони новозаболени со Ковид-19 се регистрирани изминатата недела во светот

Изминатата недела регистрирани се повеќе од 3,4 милиони нови случаи на заразени со Ковид-19 ширум светот, што е за 12 проценти повеќе од претходната седмица, соопшти денеска Светска здравствена организација.

СЗО проценува дека со оваа стапка на ширење, вкупниот број на потврдени случаи на коронавирусот од почетокот на пандемијата ќе надмине 200 милиони за три недели.

Во моментов, бројот на заразени се зголемува најбрзо во Западен Пацифик и во Европа.

Меѓу земјите со најмногу нови случаи се Индонезија, Велика Британија, Бразил, Индија и САД.

– Од друга страна, бројот на смртни случаи од последици од Ковид-19 продолжува да опаѓа, соопшти СЗО.

Во изминатата недела ртегистрирани се околу 57.000 смртни случаи ширум светот.

Според СЗО зголемувањето на бројот на новозаболени луѓе се должи на ширењето на новите соеви коронавирус, укинување на дел од рестриктивните мерки, како и тоа што голем број луѓе немаат имунитет, и покрај напредокот на кампањата за вакцинација во некои земји.

СЗО ги повика земјите да се посветат на вакцинирање на најмалку 40 проценти од нивната популација против Ковид-19 до крајот на годината.

Повеќе од три милијарди дози на вакцина се дадени на глобално ниво, но само околу еден процент во посиромашните земји.

Туристите кои летаат во вселената со SpaceX, разговарале со Том Круз

Туристите на SpaceX во моментов орбитираат околу Земјата со вселенско летало, разговарале од вселената со познатиот актер Том Круз.

Ракетата SpaceX полета во средата од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон орбитата на Земјата, а мисијата треба да трае околу три дена.

Летот на Спејс Икс од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канаверал го изнајми американскиот милијардер Џаред Исакман, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за финансиски услуги Shift4 Payment, исто така искусен пилот.

Покрај Ајзакман, на бродот има уште три лица, а овој квартет аматери патници во вселената се подготвувал со месеци за летот .

„Рук, Нова, Хенкс и Лео денес разговараа со Том Круз “, објави на Твитер мисијата Inspiration4, користејќи ги прекарите на првите четири турусти што летаат во SpaceX.

„Тие ги споделија своите искуства од вселената“, се појаснува на твитот. „Маверик, можеш да бидеш наш крилен напаѓач кога сакаш“. Маверик е името на елитниот пилот што го толкуваше Том Круз во филмот Топ Ган.

Минатата година, поранешниот администратор на НАСА за време на администрацијата на Доналд Трамп, Џим Бриденстајн најави бестежински филм со Том Круз на Меѓународната вселенска станица.

Деталите за филмот, кој треба да се снима во соработка со SpaceX, се уште не се познати.

Во кинеските ковид- болници малите деца се без придружба и во заштитни комбинезони (ВИДЕО)

Во бел заштитен комбинезон од глава до петици, четиригодишно момче оди по болнички ходник за да стигне во собата со скенер.

„Момчето (4) е заразено со корона, за жал, нема родители за придружба, оди сам во карантин, стои во описот на видеото на социјалната мрежа Твитер.

Сцената е снимена од медицинска сестра во карантинска болница во Путијан, кинеското жариште на делта сојот.

- Ќе ми се скрши срцето, е еден од коментарите на „Weibо“, кинеската платформа слична на Твитер.

- Очите ми се насолзија, напишал друг корисник.

Видеото служи како моќен потсетник за цената на кинеската политика за борба против корона вирусот, што и помогна на земјата да ги задуши повеќекратните повторувања на инфекцијата.

Инструкциите за елиминирање на вирусот се состојат од затворање на цели населби, тестирање на милиони жители за неколку дена и брзо изолирање на заразените луѓе и нивните блиски контакти во назначените објекти, пишува Си -Ен -Ен.

Овој пат, строги мерки се применети и за учениците - меѓу кои епидемијата за првпат е откриена и брзо се прошири. Со цел да се спречи понатамошно пренесување, заразените деца веќе се одделени од родителите во градинките и се сместени во болничка изолација.

Дури и децата кои биле во контакт со заразено лице, а тестовите покажале дека се негативни, биле ставени во карантин без родители.

Подоцна, сето тоа малку се олеснило, па на децата под 14 -годишна возраст им било дозволено да останат со своите родители или членови на семејството во карантин, но изолацијата за заразените деца останала.

Медицинската сестра која го снимила видеото за локалните медиуми изјавила дека очите и биле полни со солзи кога видела брза помош полна со деца во заштитни костуми, кои дошле доцна бидејќи едно дете не сакало да излезе од дома и плачело два часа пред да го принудат да влезе во возилото на брза помош.

Кога пристигнале, децата отишле на скенер, а некои биле толку мали што не можеле да се качат на масата за лекарот да ги прегледа, вели оваа медицинска сестра.

- Срцето ме заболе кога ги видов тие мали деца сосема сами, без родители до нив, во болница, кои беа многу исплашени, додаде таа.

На Веибо, некои се прашуваа зошто таквите мали деца не можат да ги следат нивните родители. Други објавиле дека нивните родители веројатно биле сместени во централен карантин како блиски контакти на заразените.

Карлеуша ги покажа силиконските гради (ФОТО)

Јелена Карлеуша објави фотографија на својот профил на Инстаграм, и по тој повод го воодушеви машкиот дел од нејзините следбеници.

Овој пат Карлеуша се одлучи за ролка, а акцентот сега беше ставен на половината и на силиконските гради.

Пејачката е облечена во бела ролка и долен дел од тренерка и корсет, но го крена џемперот за да може целосно да се види долниот дел од нејзините гради.

Следувале коментари за нејзиниот изглед, сите велат дека таа е вистинска бомба.

притисни ентер