СЗО ги повика сите земји да работат на истражување на Ковид-19

Светската здравствена организација ги повика сите земји да работат заедно за да го испитаат потеклото на коронавирусот, еден ден откако Кина ги отфрли плановите за дополнителни лабораториски проверки на нејзина територија.

СЗО предложи овој месец продолжување на претходните истраги во Кина.

Заменик министерот на кинеската Национална комисија за здравство вчера рече дека Пекинг нема да го прифати предлогот каков што беше.

Коментирајќи го одбивањето на Кина, портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ, на состанокот на ОН во Женева рече дека не станува збор за политика или игра на вина.

– Во основа е барање сите да мора да се обидеме да сфатиме како вирусот влегол во човечката популација. Во таа смисла, државите навистина имаат одговорност да работат заедно и да соработуваат со СЗО, рече Јашаревиќ.

Тимот предводен од СЗО помина четири недели во Вухан со кинески научници, кои во заедничкиот извештај во март заклучија дека вирусот најверојатно бил пренесен од лилјаци на луѓе преку друго животно, но потребни се дополнителни истражувања.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека истрагата е попречена од недостигот на сурови податоци во првите денови од ширењето на вирусот таму.

САД и другите земји, како и некои научници, побараа понатамошно истражување, особено на Институтот за вирологија во Вухан, кој го спроведе истражувањето на лилјаците.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер