Светските лидери и ја честитаа на Меркел 15. годишнината на чело на Владата

Германската канцеларка Ангела Меркел доби бројни честитки по повод 15-годишнината од позицијата на чело на владата.

„Германската канцеларка презеде решителни чекори за зајакнување на Европа во време на предизвици и денеска е една од најценетите водечки фигури во светот“, напиша на Твитер претседателката на Централната европска банка, Кристин Лагард.

Поранешниот министер за надворешни работи на Франција, Бернард Кушнер, во написот за францускиот весник „Ле Паризиен“, исто така, ја истакна важноста на Ангела Меркел за Европската унија.

„Таа е без сомнение најголемата политичка фигура во Европа“, рече Кушнер.

Поранешниот француски премиер Жан-Марк Ајро за истиот дневник изјави дека Меркл е „многу трезвена и конкретна“ и дека таа е пример за „германски квалитет“.

Но, тој, како и некои други француски политичари, ја критикуваше нејзината темелност, што понекогаш одзема многу време. „Понекогаш може дури и да ви дојде на нерви затоа што е многу бавна, не е премногу опуштена“, рече Ајро.

Честитки и пристигнаа на Ангела Меркел од женскиот огранок на сопствената Христијанско-демократска унија ЦДУ / ЦСУ.

„Ангела Меркел е поддршка во бурни времиња и е пример за жените ширум светот“, соопшти Унијата на жени преку Твитер.

Десничарската популистичка Алтернатива за Германија (АфД) изрази надеж дека Меркел ќе остане на својата најава за повлекување од политиката кога нејзиниот мандат ќе истече следната година.

„Издржете луѓе, само уште една година“, рече пратеничката на АфД, Јоана Котар, на Твитер.

АфД ги поддржува протестите против коронамерките, кои исто така повикуваат на соборување на владата предводена од Меркел.

76-годишна бабичка и нејзиниот 23-годишен сопруг снимаат порно видеа:Немаме цензура (ФОТО)

Има 53 години разлика помеѓу Алмеда и Гери Хардвик, но како што тврдат, тоа не е пречка за нивната љубов.

Алмеда (76) и Гери (23) се венчале во 2015 година откако се запознале на погребот на нејзиниот син Роберт, пишува The Sun.

Тие се среќни што го споделуваат својот приватен живот со следбениците на социјалните мрежи, а откако отвориле заеднички профил на „ТикТок“,започнале да снимаат порно и да продаваат еротска содржина на страницата за возрасни „ Only Fans“.

Оваа страница им овозможува на регистрираните членови да ги споделат нивните провокативни фотографии и снимки и да заработат пари на нив, а се чини дека Алмеда и Гери добро го искористиле тоа.

"Отворивме сметка и покажавме сè, без цензура. Само за една недела влеговме во топ 10 од најследените профили", напиша Гери на Твитер.

По венчавката, двојката се преселила во куќата на Алмеда и сега живеат со еден од нејзините внуци, кој е три години постар од Гери.

„Не барав момче, но Гери наиде самиот“, рече Алмеда. „Веднаш знаев дека тој е вистинскиот.

Две недели по нивниот прв состанок, Гери веднаш ја запросил по телефон и наскоро го истетовирал нејзиното име на неговите гради.

"Алмеда е млада по душа и возраста не ни е проблем. Ние дури и не размислуваме за тоа. Јас само знам дека Бог одговори на моите молитви денот кога таа влезе во мојот живот", заклучил Гери.

Португалија планира во првата фаза да вакцинира 10% од населението

Владата на Португалија денеска објави национален план за доброволно и бесплатно вакцинирање на граѓаните против коронавирус и објави дека во текот на првата фаза, која ќе започне следниот месец, ќе се вакцинираат скоро 10% од населението.

Предност ќе имаат оние над 50-годишна возраст со претходно постоечки болести, како што се васкуларни или респираторни заболувања, здравствените работници од првата линија и жителите и персоналот во домовите за стари лица.

Првата фаза на вакцинацијата треба да заврши меѓу јануари и февруари, изјави Франциско Рамос, координатор на владината работна група за вакцини. Тој додаде дека вакцините ќе се администрираат на 1.200 локации во здравствените домови низ целата земја.

Во втората фаза треба да се вакцинираат околу 2,7 милиони луѓе, пишува Ројтерс.

„Вакцинацијата е голем фактор на успех во борбата против пандемијата“, рече Рамос.

Министерката за здравство Марта Темидо рече дека Португалија купува 22 милиони дози вакцина против ковид-19 во вредност од 200 милиони евра. Властите потпишале договори со производителите на вакцини CureVac, Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson, Sanofi и GSK.

Првиот човек на Барселона: би го продал Меси, ќе нема плата за фудбалерите

Привремениот претседател на Барселона, Карлес Тускетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси минатото лето ако можел и откри дека платите на играчите ќе бидат одложени во јануари.

Марка неодамна објави дека долговите на Барселона во јуни годинава изнесуваат дури 488 милиони евра.

Поради големите долгови, Барселона се согласи да ги намали платите на играчите и членовите на стручниот штаб на клубот, со што заштеди 122 милиони евра оваа сезона и 50 милиони евра во следните три години.

Тукетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси да можел, откако Аргентинецот изрази желба да го напушти клубот минатото лето.

"Гледајќи од економска страна, би го продал Меси. Кога ќе погледнете што би добиле и што би заштедиле. Ла Лига воведува ограничувања на платите", рече Тукетс.

Тој додаде дека клубот ќе доцни со исплати на платите во јануари.

"Играчите нема да добиваат плати во јануари. Тие имаат две исплати. Едната во јануари, а другата во јуни. Овој јануари нема да има исплати. Ова е одложено исто како и другите исплати," рече Тукетс.

притисни ентер