Судско рочиште во Прилеп: Жителите на Оревоец бараат времена мерка против „Бехтел и Енка“

Во прилепскиот Основен суд денеска по трет пат се одржа судското рочиште на кое жителите на прилепско Оревоец бараат времена мерка против ископот што го прави „Бехтел и Енка“ до нивното село.

Ископите, сметаат, ги загрозуваат здравјето на жителите, животната средина и имотите, а жителите протестираат повеќе од два месеца.

Според адвокатот, Жаре Стеваноски, застапник на жителите, на рочиштето на кое конечно се појавиле застапниците на „Бехтел и Енка“ и на ЈП за државни патишта, сите страни ги изнесле своите аргументи, но тужените немале ниту документација, ниту дозволи за изведувачките работи. Не е направен елаботерат за заштита на животната средина ниту откако во април надлежното министерство побарало, а нема ниту елаборат за рударски ископувања, ниту Б-интегрирана дозвола.

-Застапниците на „Бехтел и Енка“ и на ЈП за државни патишта неаргументирано ги изнесуваа своите ставови иако од нив, експлицитно, беше побарано на рочиштето да достават докази за поседување соодветни одобренија, лиценци, дека не постапиле соодветно по одлуки на Министерството за животна средина. Имаше само паушални аргументи за важноста на проектот дека е од јавен интерес, дека е за добро на граѓаните, иако таквите наводи не беа поткрепени со ниту еден материјален доказ. Очекуваме од судот да биде донесена времената мерка која ја бараме, пред сѐ, поради непочитување на Законот за јавен интерес. Апелираме што побрзо да се донесе оваа мерка за ние во натамошниот тек во постапката да докажеме дека не смее да се повтори еден ваков проект, односно да има проекти, но да не се одразуваат на штетен начин врз месното население и животната средина, изјави Стеваноски.

Судот оставил рок до петок да се поднесат извештаите за трошоците во постапката и се очекува одлуката да ја донесе во почетокот на наредната недела. „Бехтел и Енка“ укажале дека во друга постапка жителите може да си бараат надомест за штетата.

-Тие нудат пари за надоместување на штетите, но немаа одговор на прашањето колку пари вреди еден човечки живот во случај на евентуално рушење на објектите врз жителите и колку чини здравјето на луѓето, рече Стеваноски.

Жителите на Оревоец се категорични дека нема да се откажат од протестите иако имаат големи притисоци и навредени се од понудата да им се исплатат отштети.

- Незадоволни сме зашто од нас побараа да кажеме која е нашата материјална штета. Сакаат да не исплатат, а нематеријалната штета е голема: ни се загади воздухот, ни се загади почвата, пробија еден извор со вода, вршат репресија врз селаните, провоцираат, снимаат, едноставно сакаат да има кавга, да биде инволвирана полицијата. Не се откажуваме од протестите. Се надеваме дека судијката ќе биде на страната на правдата, на народот, рече Рубин Рујаноски, жител на село Оревоец.

Жителите се жалаат дека конзорциумот се однесувал спрема нив насилнички и сакале, едноставо, да ги исплатат.

-Се однесуваат насилнички, нудат само да нѐ исплатат. Нѐ снимаат, нѐ третираат како животни. Ние само порачуваме дека си ги браниме домовите и никаде не отидовме на туѓо. Тие се дојдени и нѝ го уништуваат живеењето, рече Дејан Ачкоски, жител на Оревоец. .

Жителите бараат и Уставниот суд да се огласи по нивната иницијатива за оценување на уставноста на проектот и ископите.

Средба на министерката Јаневска со турскиот амбасадор Улусој

Со потпишувањето на протокол за соработка во областа на науката, технологијата и иновациите, што треба да се случи до крајот на календарската година, Македонија и Турција уште повеќе ќе ги зацврстат добрите билатерални односи.

Со потпишувањето на протокол за соработка во областа на науката, технологијата и иновациите, што треба да се случи до крајот на календарската година, Македонија и Турција уште повеќе ќе ги зацврстат добрите билатерални односи, обезбедувајќи нови можности академскиот кадар и наставно – научната фела во двете земји.

Оваа тема беше во фокусот на денешната средба помеѓу министерката за образование и наука Весна Јаневска и турскиот амбасадор Фатих Улусој, на која двете страни изразија задоволство од добрите досегашни односи меѓу државите и очекувања за взаемно делување и во иднина.

Министерката Јаневска на состанокот информираше за тековните активности на министерството во насока на обезбедување поквалитетен образовен систем. Сподели и дека над 8000 ученици следат настава на турски наставен јазик во македонските училишта и дека грижата за квалитетно образование на турската заедница, како и за сите останати во државата, ќе продолжи да биде интензивна и подеднаква во иднина. Информираше и за активностите кои се веќе започнати во министерството, а се дел од новата програма за работа на институцијата.

Честитајќи и на министерката за именувањето на позицијата, амбасадорот Улусој изрази подготвеност за соработка и нови иницијативи во сите образовни сегменти.

Министерство за образование и наука

Какви ефекти ќе донесе буџетската дупка и јавниот долг од 68% од БДП?

Зголемувањето на дефицитот на 720 милиони евра е загрижувачка вест, стигнаа првите оценки од економските експерти по вчерашното презентирање на ребалансот на буџетот.

Со прекројувањето на државната каса се обезбедија повеќе пари за плати, околу 66 милиони и за пензии 80 милиони евра. Домашните експерти сугерираат дека со ова може да се доведе во ризик развојната компонента на буџетот.

-Понатамошното преземање на двете обврски и на двете категории, плати и пензии, дополнително ја става во ризик развојната компонента на буџетот и доколку не се преземат ригорозни чекори во следниот процес на планирање на буџетот, ние имаме сериозни притисоци по основ на развојната компонента,- Благица Петрески – „Фајнанс тинк“ .

Петрески има забелешки и за проекциите на капиталните инвестиции. Очекува за следното планирање на годишниот буџет да да има посериозен план и да се води сметка за намалување на задолжувањата, за кои вели дека сега се неопходни за бизнисот и отплата на старите долгови.

-Ние и од претходната анализа на 8 годишен тренд на буџетот, забележавме сериозни слабости во процесот на планирање, особено во капиталните расходи кадешто имаме хронична подреализација што упатува на потенцијална можност на нереално надувување на капиталните расходи во процесот на планирање и нивно понатамошно кратење со ребаланс.

Клучните препораки за следниот период е да имаме посериозно планирање во делот на буџетот, но и да се преземат поригорозни чекори во делот на фискалната консолидација,- Благица Петрески – „Фајнанс тинк“ .

Денеска на домашниот пазар пак имаме ново задолжување со државни обврзници од речиси 48 милиони евра за тековните реализации на буџетот, прво по формирање на новата влада. Според информациите од берзата, овие хартии од вредност се без девизна клаузула, со единечна номинална вредност од 10 илјади денари и каматна стапка од 5,6 отсто.

Инаку освен договорениот заем од Унгарија од пола милијарда, Владата најави дека на почеток на следната година ќе бара нов заем оттаму за да отплати еврообврзница од претходната власт, а министерката Димитриеска Кочоска рече дека во спротивно ќе треба да се земе нова еврообврзница која би била со повисоки камати.

Со ребалансот јавниот долг ќе достигне 68 посто од БДП. Корекции има и кај растот - од првично проектираните 3,4 отсто на 2,1 отсто.

Скандал: Пратеникот на ДУИ Дураку одби на одговори на македонски

Пратеникот на ДУИ од „Европскиот фронт“, Садула Дураку, спротивно на Устав и закон од собраниска говорница во прес-центарот на Парламентот одби да одговори на новинарско прашање на македонски јазик.

На новинарите им порача да си најдат превод бидејќи албанскиот јазик, според него, бил службен во земјава. Одговорајќи на прашање само на албански за апсењето на поранешниот припадник на ОВК, од страна на македонската полиција, иако беше замолен истиот став да го повтори и на македонски, во интерес на јавното информирање, тоа не го направи, иако прес-конференцијата беше свикана токму од „Европскиот фронт“, а превод не беше обезбеден.

- Дали може ова истотво да ни го кажете и на македонски?, праша Канал 5.

Одговори Дураку на албански- Имате превод, преведете, албанскиот јазик е службен јазик..., им порача Дураку на новинарите.

За разлика од Дураку, кој е екс вицепремиер и министер, во јавноста познат и како „Командант Вентили“ како учесник во конфликтот од 2001, дел од неговите колеги од ДУИ беа расположени да зборуваат на македонски јазик. Координаторот на пратеничката група, Блерим Беџети потврди дека ДУИ преку законски и уставни решенија ќе бара автентично толкување на Рамковниот договор и како што велат почитување на волјата на гласачите. Беџети потврди и дека еден од авторите на Охридскиот рамковен договор е Пол Вилијамс е дел од меѓународен експертски тим кој го ангажирале за да им скрои ваква платформа.

Од коалицијата „Вреди“, ваквите најави на ДУИ ги сметаат за неосновани. Според нив нема потреба од автентично толкување на Охридскиот договор, бидејќи тој на никаков начин не е загрозен.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети викендов на состанокот во Гостивар најави дека ДУИ подготвуваат закон за формирање влада, бидејќи како што рекол, ВМРО-ДПМНЕ „не го прочитале или не знаат да го читаат Охридскиот договор“. Покрај платформата која ја подготвуваат, лидерот на партијата Ахмети соопштил и дека од септември ќе излезат на протести пред Влада и Собрание...

притисни ентер