Судење за „Плацови на Водно“–сведок кажуваше како се купувале плацови и станови

Александар Ивановски познат како Алек Теранова во Кривичниот суд сведочеше како биле купувани „Плацовите на Водно“ за истоимениот случај, но и станови на улицата Бихаќка, каде што живееше експремиерот Никола Груевски.

Тој во судницата раскажуваше дека бил замолен од обвинетиот Сашо Мијалков да ја основа фирмата „Синах Инженеринг“, фирма ќерка на кипарска офшор компанија, за која подоцна дознал дека управител бил обвиентиот Ристо Новачовски, а потоа и да помогне при купопродажбата на плац на Водно од 11 000 метри квадратни по цена од милион ипол евра, имот за кој Мијалков му тврдел дека е за негов пријател.

„На барање на Сашо. Ми кажаа дека е дозволена градба на неколку индивидуални куќи. Во 2015-та година кога излегоа бомбите тие плацеви се споменуваа во неколку наврати. Во тој момент разговарав со Сашо. Му реков – јас мислев плацевите се за тебе, а стварно не биле за тебе. Се споменуваше името на Никола Груевски. Тој кажа, да, гледаш дека не сум те лажел, ставрно не се за мене.Во 2015-та година од медиумите дознав дека овие палцеви ги купил господинот Камечв, односно фирмите Кара или која беше. Во една прилика го прашав Камчев што ти требаше тој плац да го купиш, кога да кажам жаргонски е озрачен, а тој одговори Морав, зошто да не, во тој контекст.“ – сведочеше Ивановски

На прашање на обвиниетлката Лиле Стефанова дали ја познава фирмата „ИТК Инженеринг“ Ивановски рече дека таа фирма чиј управител е неговата секретарка е основана по замолница на Мијалков за да се купи плац на Водно овој пат во државна сопственост преку јавно наддавање, а потоа бил замолен преку истата фирма да купи стан од 40 квадратни метри, кој се граничи со станот на Груевски.

Логички е дека истата фирма купува стан кој се граничи со тогашниот стран на Греувски, дефакто и овој оплац би требало да е наменет за него. Во 2018-та година по бегството на Груевски во Унгарија добив повик од него за да ме праша дали имам некој стан во Центар за да купи еден за да се преселат неговата сопруга со децата. Се прекина врската, па пак се јави. Му кажав дека немам во Центар. Потоа уште еднаш ме побарал, не сум го чул телефонот. – сведочеше Ивановски.

По обвинителството сведокот го испрашуваше и Мијалков кој меѓудругото го праша дали има доказ за контактите и средбите за кои тврди дека ги имал со него, на што Ивановски одговори дека нема бидејќи разговорите биле по телефон.

Во овој случај покрај Груевски и Мијалков, обвинети се бизнисменот Орце Камчев, мајка му Ратка Камчева,Ненад Јосифовиќ и Ристо Новачовски.

Владата ги „замрзна“ цените на основните производи до 31 јануари 2022 година

Во пресрет на новогодишните празници и најавениот ценовен шок, Владата по примерот на Србија денеска одлучи да ги замрзне цените на основните продукти.. Деталите ги има Дејан Трајковски.

За кои производи станува збор и до кога ќе важи одлуката?

Целосниоит извештај погледнете го во видеото.

Реакција од ВРМО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска

Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Празната прес конференција на Славјанка Петровска за дефокус на катастрофалните политики на СДСМ кои негативно се одразија и врз државата веќе не поминува кај граѓаните.

Граѓаните па дури и членовите на СДСМ гледаат дека Зоран Заев со СДСМ се однесува како да е нејзин сопственик. Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Зоран Заев преку својата политика донесе само штети во партијата и во државата. ВМРО-ДПМНЕ не сака да го коментира расколот кој што се случува сега во СДСМ, но најважно е со заминувањето на Заев да замине и заевизмот од власта, затоа што тој е сидрото кој не и дозволува на Македонија да оди напред.

Заевизмот е најголема закана за европските вредности и европската иднина на Македонија. Пиуните кои треба да го продолжат заевизмот треба да си заминат заедно со Заев. Тоа може да се случи само преку брзи предвремени парламентарни избори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Се одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Дали државата прави доволно?

Да се воведат во образовниот процес децата со попреченост за професеионалните тимови е посебн предизвик,труд внимание  љубов но и хуманост. 

Со ваков ентузијазам со години работат и наставниците во прилепското училиште Климент Охридски. Од 750 ученици во 8 посебни паралелки во образовниот процес успешно се воведуваат 23 деца кои сега се згрижени во центарот за подршкана учењето.

Времето и часовите тука брзо минат. Седумте едукатори и рехабилитатори велат во прилепскиот регион има 176 деца со посебни потреби. Тие пак на секој ученик дали е во овој центар или во училиштата во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и Крушево му посветуваат толку а некогаш и повеќе од времето и планираните третмани.

Деновиве овие деца со своите едукатори ја покажаа својат добронамерност и со хуманитерна акција „Од децата за децата“ а тие пак подршка добиваат и од локалните власти..

Во југозападниот регион вакви центри за подршка на учењето има и во Битола, Охрид,Струга и Кичево. Меѓусебната соработка е според потребите, но сепак преку консултативните услуги, искуства, преку едукација и рехабилитација се настојува да се постигне целта.

притисни ентер