Суд во Тексас одби барање за стечај на НРА

Федерален суд во Далас, сојузна држава Тексас, синоќа одби барање за стечај поднесено од Националната асоцијација за оружје (НРА) со намера за нејзина реструктуризација.

Од судот изјавија дека барањето за стечај било поднесено поради тоа што НРА сака да добие „нефер предимство во судски процес", алудирајќи на тужбата поднесена против НРА од властите на Њујорк.

НРА е главен застапник на лобито во САД за правото на слободно носење и употреба на рачно оружје како пиштоли и пушки, пропишано во Вториот амандман.

Властите на државата Њујорк лани поднесоа тужба против раководството на НРА за злоупотреби, незаконско трошење на десетици милијарди долари во лична корист и други сомнителни постапки.

Покрај тоа, асоцијацијата настрада од пандемијата откако раководството го откажа годишниот саем на оружје и мораше да отпушти од работа неколку десетици вработени. Како резултат на ова НРА објави дека заминува во стечај со намера за реструктуризација на организацијата и пренесување на седиштето од Њујорк во Тексас.

Отказот на тексашкиот суд да разгледа стечај на НРА овозможува судот во Њујорк да продолжи со процесот против асоцијацијата. Државниот обвинител, Летисија Џејмс, бара обвинетите менаџери на НРА да се изјаснат за виновни за злоупотреби и побара распуштање на организацијата.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер