Стручниот надзор не го заменува судско-медицинското вештачење, оценија првите луѓе на ЈО и ЛК

Унапредување на соработката и зголемување на ефикасноста во водењето на постапките беше во фокусот на средбата на претседателката на Лекарска комора проф. д-р Калина Гривчева Старделова и Јавниот обвинител на РМ, Љубомир Јовески.

Средбата се реализираше на иницијатива на Лекарската комора, со цел да се разгледаат барањата за вршење стручен надзор како дел од постапката во конкретни предмети кои надлежни јавни обвинители ги доставуваат до Комората.

Проф. д-р Гривчева Старделова појасни дека вршењето на стручен надзор врз работата на здравствените установи и здравствените работници е една од надлежностите на Лекарската комора дефинирана со Законот за здравствена заштита. Надзорот се врши на барање на пациент, член на негово семејство и државен орган. Комисијата која го врши надзорот се формира за секој случај посебно во зависност од медицинската специјалност со која е поврзан случајот, а докторите кои го вршат се вработени во здравствените установи. Стручниот надзор има за цел да го подигне квалитетот на здравствената дејност и тој не содржи елементи на судско-медицинско вештачење.

„Евидентирана е потреба да се направи дистинкција меѓу стручниот надзор кој го прави Комората заради контрола и оцена на стручната работа, спроведување на стручните упатства како и процена на условите и начинот на укажување на здравствената заштита и она што му е потребно на Обвинителството во истрагите кои ги води“, истакна Гривчева-Старделова.

Таа појасни и дека Лекарската комора како и лекарите кои ги ангажира за извршување на стручниот надзор ја разбираат потребата на пациентите и интересот на јавноста, поради што вложуваат максимални напори да одговорат што побрзо на доставените барања за вршење на стручен надзор. Поради короната имаше поголем број на барања, поради што динамиката беше забавена, но овој проблем е во фаза на надминување. Во време на пандемија приоритетот на дејствување на лекарите беше насочен кон лекување на пациентите, а имајќи во предвид дека истите тие се ангажираат и за стручен надзор не можеше да се одговори на барањата за стручен надзор со очекувана динамика.

Од страна на Јавниот обвинител на РМ Јовески, пак, беше нагласено дека стручниот надзор на Лекарската комора секако не го заменува судско-медицинското вештачење, а со увид во конкретните предмети ќе се провери потребата од барање на надзор од Комората за разјаснување на фактичката состојба.

Јавното обвинителство и Комората се договорија во наредниот период да преземат заеднички активности за да се дефинира и прецизира формата на соработката со цел подигнување на ефикасноста во работењето.

Согласно Законот за здравствена заштита, за да се изврши надзор од страна на Лекарската комора потребно е подносителот на барањето до Комората да достави писмена пријава и комплетна документација за случајот, која често се доставува некомплетна или со задоцнување, што може да биде една од причините за доцнење на надзорот. Комисијата ја разгледува целокупната медицинска документација по потреба прибира и изјави од засегнатите страни и врз основа на тоа дава стручниот извештај за констатираната состојба кое го доставува до Министерот за здравство и установата во која е извршен надзорот. Согласно Законот за здравствена заштита Министерот може да предложи комората да поведе постапка за одземање на лиценцата за работа на здравствен работник; да предложи до здравствената установа да спроведе постапка за преместување на друго работно место и/или за упатување на дополнително стручно усовршување и да иницира вршење на инспекциски надзор од надлежен орган.

Лекарска комора на Македонија

Жена го прозва Путин, додека се шета низ Мариупол: Ова е лага, сѐ е само претстава (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ненадејно го посети окупираниот украински град Мариупол, само неколку дена откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење.

На видеото од средбата на Путин со локалните жители, споделено од руските државни медиуми, се слуша како личност во позадина вика: „Ова е лага, ова е само шоу“. Придружбата на Путин брзо реагирала и се обидела да ја пронајде личноста која викала, пишува CNN.

Во истото видео, станарка го опишува блискиот блок како „парче од рајот“, на што Путин одговара дека планираат да го прошират.

„Толку пати те видовме на телевизија“, рекол еден од жителите, на што Путин одговорил: „Треба да почнеме подобро да се запознаваме“.

Мариупол ги виде некои од најжестоките борби во војната и често се користи за пропагандни цели откако Москва го зазеде минатата година.

Сателитските снимки од мај минатата година покажаа обемни ископувања и расчистување на урнатините низ градот, вклучувајќи го и бомбардираниот театар во Мариупол. Во следните месеци, руските државни медиуми објавија снимки од обновените области, а Путин најави дека ќе го обнови целиот град.

Извештаите за планирани судења кружеа минатиот август, откако руските медиуми објавија слики од кафези во салата на филхармонијата во Мариупол, кои очигледно биле наменети за украинските воени затвореници од железарницата Азовстал.

Членките на ЕУ планираат да ѝ испорачаат милион артилериски гранати на Украина

Членките на Европската унија планираат да ѝ достават на Украина еден милион парчиња артилериска муниција во следните 12 месеци, изјавија денеска дипломати на ЕУ за ДПА.

Земјите треба веднаш да започнат со снабдување со муниција за Украина од нивните постоечки залихи. Дополнително, во следните шест месеци, членките на ЕУ треба заеднички да набават повеќе гранати од калибар 155 мм за да ѝ помогнат на Украина на долг рок.

За испорака на муниција, земјите-членки треба да добијат делумна компензација преку фондот на ЕУ, кој се користи за финансирање на испораките на оружје во Киев во последните месеци.

Според постојните планови, се предвидува дека за испраќање муниција во Киев ќе бидат достапни вкупно две милијарди евра. Договорот е склучен поради стравувањата дека на Украина релативно наскоро би можело да ѝ недостасува значително количество важни видови муниција.

Министрите за надворешни работи на ЕУ одобрија трифазен акционен план, чија цел е да се снабдат украинските сили со најмалку еден милион гранати од 155 милиметри и да се надополнат стратешките резерви на земјите од ЕУ, од кои некои се речиси целосно исцрпени, изјавија претставниците на петте делегации.

Договорот го поздрави шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба, кој на средбата учествувал преку видео-конференција. „Повеќе артилериска муниција за Украина што е можно поскоро. Ова беше главната тема на разговор на денешниот Совет за надворешни работи на ЕУ“, напиша Кулеба на Твитер, додавајќи дека договорот „ќе ги зајакне способностите на украинските воени сили на бојното поле“.

Договорот, кој ќе им биде претставен на лидерите на ЕУ на самитот во четврток и петок, е одговор на итниот апел испратен од украинскиот претседател Володимир Зеленски на 9 март.

Милијарда евра ќе бидат искористени како компензација на земјите-членки за муниција што ќе биде земена од нивните магацини по цена од 1.000 до 1.300 евра за граната. Некои од нив денеска чинат и по 4.000 евра, се појасни, со напомена дека цените растат.

Договорот предвидува испорака до 31 мај.

Уште милијарда евра ќе бидат искористени за заедничка набавка на гранати од 155 милиметри наменети за Украина. Склучувањето на договорот е предвидено за септември со цел да се намали времето на испорака на 6 до 8 месеци.

Целта на третиот дел од планот е да се зголемат производствените капацитети на десетина компании од ЕУ кои произведуваат оружје со цел „да се надополнат залихите на земјите од ЕУ и да се продолжи со снабдување на украинските сили“.

Две милијарди евра ќе бидат повлечени од Европскиот мировен фонд (ЕПФ), вонбуџетскиот финансиски инструмент на Европската унија кој ја подобрува способноста на ЕУ да дејствува како глобален обезбедувач на безбедност.

ЕПФ е основана во март 2021 година за да го зачува мирот, да спречи конфликти и да ја зајакне меѓународната безбедност. Од почетокот на војната се користи за снабдување на Украина со оружје.

Постигнат е начелен договор за доделување дополнителни средства во износ од 3,5 милијарди евра за дополнување на Објектот, прецизираат дипломатите.

Ѓукановиќ е фаворит пред вториот круг претседателски избори во Црна Гора, потврди ДИК

Државната изборна комисија (ДИК) на вечерашната седница ги утврди привремените резултати од првиот круг од претседателските избори што се одржаа вчера во Црна Гора.

Според привремените резултати на ДИК, од 100 отсто обработени гласови, актуелниот претседател на Црна Гора и Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ освоил 35,37 отсто од гласовите (или 119.673 гласови), заменик претседателот на Движењето Европа сега (ПЕС) Јаков Милатовиќ 28,92 (97.858) и еден од фаворитите на Демократскиот фронт (ДФ), Андрија Мандиќ, 19,32 отсто (65.386).

Лидерот на демократите Алекса Бечиќ освоил 11,10 отсто (37.562), пратеникот на Социјалдемократската партија (СДП) Драгиња Вуксановиќ Станковиќ 3,15 отсто (10.669), претседателот на Обединета Црна Гора Горан Даниловиќ освоил 1,38 отсто (46, додека независниот кандидат Јован Радуловиќ освоил 0,76 отсто (2.574).

ДИК утврдил дека вкупниот број на важечки ливчиња на изборите изнесувал 338.381, пишува Вијести.

Ѓукановиќ и Милатовиќ се пласираа во вториот круг од претседателските избори што ќе се одржат на 2 април.

притисни ентер