Стотици илјади демонстранти на улиците на најголемите градови во САД

Стотици илјади демонстранти се собраа на улиците на поголемите американски градови ,барајќи правда за убиениот афроамериканец Џорџ Флојд , убиен за време на неговото апсење во Минеаполис, како и за други афро-американски жртви на полициска бруталност.

Претежно мирни протести со стотици илјади учесници се одвиваа на улиците на Њујорк, Лос Анџелес, Филаделфија, Вашингтон, Атланта, Сан Франциско, Сиетл и други градови.

Немало потреба од полициска интервенција во повеќето градови, но најмалку еден полицаец бил повреден во судирот со демонстрантите во Њујорк. Судирот избувнал кога полицијата ги спречи демонстрантите да напредуваат по улиците на Бруклин, а мала група која се издвојувала го обиколила полицискиот автомобил.

Според извештајот на Си-Ен-Ен, дошло до судир по што биле приведени неколку демонстранти.

Многумина го припишуваат смирувањето на ситуацијата на улиците на американските градови на различен пристап на полициските сили. На пример, во Њујорк на демонстрантите им било дозволено да останат на улиците дури и откако ќе стапи на сила декларираниот полициски час.

„Нашата порака стигна до демонстрантите“, рече полковникот Кевин Кнап од полицискиот оддел Атланта, додавајќи дека полицијата поддржува 99 проценти од демонстрантите кои протестираат мирно, без проблеми.

„Свесни сме дека мора да има систематска промена. Но, другата страна исто така мора да нè разбере“, заклучи Кнап, чии шест колеги биле приведени под обвиненија за злоупотреба на службената должност и прекумерна употреба на сила против две лица, кои подоцна биле идентификувани како студенти.

Во Вашингтон, на полициските службеници им помаганале во одржувањето на редот и припадници на Националната гарда.

СЗО: Пандемијата би можело да се влоши

Пандемијата на коронавирус може да се влоши доколку државите не преземаат строги здравствени мерки на претпазливост, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

„Да бидам искрен, премногу земји се движат во погрешна насока, а вирусот останува јавен непријател број еден“, рече лидерот на СЗО, Тедрос Аданом Габриезус, од седиштето на Обединетите нации во Женева.

„Ако не се почитуваат основите, оваа пандемија само ќе се влошува“, додаде тој.

Денеска бројот на коронавирусни инфекции во светот надмина 13 милиони, со повеќе од половина милион смртни случаи.

Тедрос исто така посочи дека од 230.000 нови случаи забележани во неделата, 80 проценти доаѓаат од 10 држави и 50 проценти од само две држави - Бразил и САД, кои се најпогодени земји од пандемијата, а претседателот Доналд Трамп е чест критичар на СЗО.

„Во блиска иднина, нема да има враќање во старата нормала. Останува уште многу за што да се грижиме“, предупредува Тедрос.

Шефот за вонредни состојби на СЗО, Мајк Рајан изјави дека нивниот тим пристигнал во Кина за да го испита потеклото на вирусот и во моментов се наоѓаат во карантин, стандардна процедура, по што ќе започнат да работат со кинеските научници.

Тедрос откри дека СЗО сè уште нема добиено официјално американско барање да се повлече од таа организација, како што објави Трамп. Американскиот претседател смета дека на почетокот на кризата СЗО отишла на помош на Кина, каде е забележан првиот случај на инфекцијата.

Трамп, кој за време на викендот за прв пат е виден во јавноста со заштитна маска, честопати е мна удар на критичарите кои сметаат дека тој не ја сфаќа пандемијата доволно сериозно, што републиканецот го отфрла.

Се појавија мрачните тајни на мртвиот градоначалник на Сеул

Додека многу жители на Сеул ја оплакуваат смртта на градоначалникот Вон-Сон Парк, јавноста во Јужна Кореја е вознемирена од обвиненијата дека сексуално ја малтретирал секретарката.

Парк, кој беше пронајден мртов во шумски дел на Сеул во петокот, беше либерален и реформски, но и борец за правата на жените, а во еден момент и потенцијален кандидат за учество на претседателските избори закажани за 2022 година.

Без да се открие точната причина за смртта на Парк, полицијата соопшти дека нема причина да се сомнева во убиство, а градските власти соопштија дека градоначалникот оставил проштална порака во која изразил жалење и побарал неговото тело да биде кремирано.

Правниот застапник на поранешната секретарка на Парк, која наводно била сексуално малтретирана, изјавил дека извештајот против градоначалникот е доставен во полицијата на 8 јули, ден пред неговата ќерка да го пријави исчезнувањето.

Адвокатот рече дека Парк испратил пораки и фотографии до поранешната секретарка, вклучувајќи ги и оние чие испраќање се сметало за сексуално вознемирување, како и дека градоначалникот го изложил својот клиент на несакан физички контакт, пренесува АП.

Пронајдено е тело во езерото каде што исчезна холивудска актерка

Тело е пронајдено во езерото каде што актерката Наја Ривера исчезна минатата недела.

Веста ја потврди полицијата, но досега тие не потврдуваат дека станува збор за исчезната актерка. „Тело е пронајдено утрово во езерото Пира. Обработката е во тек“, се наведува во краткиот пост на официјалниот профил на Твитер на полициската станица Вентура.

Најавена е и прес-конференција попладне по локално време.

Актерката исчезна минатата среда на подрачјето на езерото Пиру, каде изнајмила чамец со својот четиригодишен син и потоа отишла да плива.

Снимките од надзорната камера ја прикажуваат како доаѓа на брегот на езерото во нејзиниот Мерцедес, а потоа оди со нејзиниот син за да го изнајми чамецот.

Неколку часа подоцна, екипажот на друг брод го нашол нејзиниот син како спие сам во чамецот и ја известиле полицијата.

притисни ентер