Столтенберг- Џафери: Македонија наскоро да стане земја-членка на ЕУ

Во рамките на официјалната посета на Македонија, претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со Јенс Столтенберг, Генералниот секретар на НАТО.

На средбата присуствуваа и потпретседателите на Собранието, Горан Мисовски и Хусни Исмаили, амбасадорот на Македонија во НАТО, Дане Талески, координаторите на пратеничките групи на СДСМ, Јован Митрески, на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на ДУИ, Арбер Адеми, на Алијанса за Албанците, Атнан Незири и генералната секретарка на Собранието, Цветанка Иванова.

Џафери, во име на пратениците на Собранието, му посака на генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, топло добредојде во законодавниот дом и му се заблагодари за негувањето на посветен однос кон секоја земја-сојузник во Алијансата, но и кон земјите аспиранти. Со оваа Балканска турнеја, тоа се докажа уште еднаш. Тој го информираше соговорникот за преземените и реализираните обврски на државата како НАТО сојузник во солидарната и воена помош кон Украина, за приклучувањето кон санкциите кон Русија, како и кон осудата на територијалните претензии и анексијата на Крим од страна на Русија. Нашето Собрание беше меѓу првите кое формираше Интерпартиска парламентарна група за поддршка на Кримската платформа, преку чии активности даваме безрезервна поддршка и на меѓупарламентарен план.

Генералниот секретар Столтенберг се заблагодари на укажаната можност да сподели видувања за актуелните безбедносни предизвици, сега кога се очекува од сите НАТО сојузници цврсто да стојат рамо до рамо заедно во овој непредвидлив свет, за да се заштитат и одбранат од напади. Упати честитки до нашата земја за храброста и визијата што доведе до нејзино полноправно членство во НАТО, што овозможи не само безбедност за нејзините граѓани, туку и економска стабилност и раст на државата. Ја пофали Северна Македонија за солидарната помош за Украина, за обезбедувањето на 2% од БДП за одбраната, како и за придонесот кон НАТО мисиите, кој е високо вреднуван од страна на сите НАТО сојузници.

Соговорниците споделија очекувања дека Македонија наскоро ќе стане земја-членка на ЕУ, покажувајќи спремност и визија сите политички фактори во земјата да придонесат во светлата иднина на граѓаните на оваа земја, на сегашните и идните генерации.

По средбата, Столтенберг се обрати пред пратениците во Собранието, се наведува во сооштението.

Десетици слонови угинаа во националниот парк Хванге во Зимбабве поради климатските промени

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за наводнување

Сезонскиот Ел Нино, кој предизвикува потопло и суво време во текот на целата година, е влошен од климатските дефекти, велат научниците, што е причина за загриженост на тековните разговори за климатски акции КОП28 во Дубаи.

-Се потпираме на вештачка вода, бидејќи нашата површинска вода се намали. Бидејќи слоновите зависат од вода, повеќе од нив умреа, изјави главниот еколог на Зимпаркс во националниот парк Хванге, Дафин Мадламото.

Во Хванге живеат 45 илјади слонови, а на возрасен слон му требаат 200 литри вода дневно. Но, како што изворите на вода се намалуваат, пумпите со соларна енергија во 104 бушотини или бунари не можат да црпат доволно вода./МИА

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми.

-Ова е провокација. Франција треба да знае дека не и прави добро на Ерменија, туку и штети, изјави Ердоган на новинарите на враќање од посетата на Грција.

Според него, „ерменската влада треба да учи од своето неодамнешно искуство и да не подлегнува на овие провокации“.

-Би било во интерес на Ерменија да ја искористи можноста за мир и да не падне во замката поставена од земјите што ја доведуваат во заблуда, рече Ердоган.

За време на 44-дневниот конфликт, Азербејџан го врати Карабах по речиси 30 години ерменска окупација.

-Мирните односи со Азербејџан би биле најдобрата опција за Ерменија. Оние кои ѝ ставаат оружје во рацете ќе ја остават Ерменија сама во тешки времиња, додаде Ердоган. /МИА

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за малцинствата

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Украинскиот парламент денеска одобри три нацрт-закони потребни за почеток на преговорите за пристапување на Украина во Европската унија, вклучително и еден за правата на националните малцинства, експресно барање на Унгарија, која се противи на кандидатурата на Украина за ЕУ, соопштија официјални лица.

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Будимпешта се судри со Киев поради, како што вели, ограничувањата на правата на етничките Унгарци во западна Украина, особено во образованието.

Останатите два усвоени нацрт-закони се однесуваат на зголемување на персоналот на Националното биро за антикорупција и давање дополнителни овластувања на Националната агенција за спречување на корупцијата во врска со инспекциите на имотот.

-Украинскиот парламент штотуку усвои три од четири закони со уставно мнозинство, идентификувани од Европската комисија како неопходни во нејзиниот извештај за проширувањето на ЕУ, рече вицепремиерката Олга Стефанишин во анексот.

Таа додаде дека четвртиот услов, закон за лобирање, бил одобрен од владата во вторникот.

Следната недела 27-те национални лидери на земјите од ЕУ треба да одлучат дали ќе ја прифатат препораката на Европската комисија за упатување покана до Киев за почеток на официјални преговори за членство во ЕУ. Сепак, секоја таква одлука бара едногласна поддршка.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан постојано изјавува дека неговата земја нема да го поддржи предлогот на Европската комисија во сегашната форма. /МИА

притисни ентер