Стоилковски: Молкот значи одобрување на примитивизмот на Талат Џафери

Талат Џафери пцуе, навредува, се заканува со сексуална конотација кон вработени во Собранието, сето тоа јавноста го слуша, а институциите молчат!, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Пионот Димитар Ковачевски се изјасни за наглув кон примитивизмот и насилството коешто го трпат вработените во Собранието од Талат Џафери!

Институциите молчат, а молчи и Стево Пендаровски, чиј што заменик, во негово отсуство е токму Талат Џафери!

Молчат и пратениците од крими - коалицијата, молчат и од клубот на жени - пратенички, молчат сите, заглавени во заложништвото за да не им се растури крими - коалицијата ДУИ/СДСМ.

Почитувани,

Ова е скандал којшто не смее да помине тукутака само и само за одржување на крими - коалицијата на власт!

Молкот од институциите значат одобрување на примитивизмот на Талат Џафери! Снимката во којашто Талат Џафери од позиција претседател на Собранието најпростачки се однесува кон вработените, ја дава вистинската слика, го покажува модусот на однесување и на владеење на крими - коалицијата.

Молкот од институциите, одобрувањето, премолчувањето на примитивизмот значи одобрување иста ваков однос, такво самоволие и простотилок вон сите пишани и непишани норми, од сите оние партиски поставени функционери низ институциите во Македонија.

Снимката од Собранието во коешто Талат Џафери се заканува со сексуално општење со членови на семејствата на вработени во Собранието го дава вистинското лице како се кршат човековите права, како се задушуваат протести, како се задушуваат штрајкови во Македонија од крими – коалицијата ДУИ/СДСМ. Молкот од институциите, недоветноста на Димитар Ковачевски, молкот од Стево Пендаровски, ја даваат вистинската слика што трпат и трпеа оние воспитувачки во градинките, наставниците, и професорите во основните и средните училишта, што трпат оние вработени во Пошти, во Управата за матични книги, воздухопловство, земјоделците при откупот на нивните производи по смешни цени. Сите оние што јавно но законски изразуваат револт кон крими - коалицијата СДСМ/ДУИ.

Молкот значи одобрување на примитивизмот на Талат Џафери и јавно воведување на начин за водење на институциите на државата од крими – коалицијата ДУИ/СДСМ.

Почитувани,

Талат Џафери додека тече телевизиски пренос во живо на Собранискиот канал, на најпростачки начин, со зборови коишто се недостојни и не можам јавно да ги повторам, зборови полни со закани, уцени и омаловажувања се обраќа кон вработени во Собранието. Талат Џафери повеќе не смее да раководи со највисокиот орган на демократијата во Македонија. Џафери е недостоен да претставува било кого од граѓаните во Македонија. Доколку Талат Џафери сам не се повлече и не си поднесе оставка, пратениците мора да повикаат на испитување на неговата деловна способност за функцијата претседател на Собранието, но и за пратеничката функција.

Македонија не смее да биде заложник на личните кризи на Талат Џафери!

Тетовската пајак-служба со уште едно возило ќе подига непрописно паркирани возила

 Пајак службата при Општина Тетово од денеска користи уште едно возило со кое ќе се подигаат неправилно паркираните возила низ градот. Обезбедувањето на второ возило е во корелација со препораките на сообраќајната полиција.

– Слободни и проодни улици за непречен сообраќај на возилата и слободни тротоари за безбедно движење на граѓаните. Ова го овозможуваме благодарение на подновувањето на пајак службата со уште едно ново возило, кое почнува да функционира од денеска, изјави Игор Додевски, директор на ЈП „Градски паркинг" – Тетово.

Предлогот од сообраќајната полиција за повеќе пајак-возила беше даден на седницата на Советот во декември 2021, која беше посветена на можните решенија за надминување на сообраќајниот хаос. Во услови кога градот располага со малку булевари и улици потребна е поголема соработка на полицијата и локалната самоуправа во надминување на сообраќајниот метеж, рекоа тогаш сообраќајните полицајци.

– Во членот 7 од Законот за безбедност на патниот сообраќај е утврдено дека Општината ја уредува сообраќајната инфраструктура. Сметам дека ние треба да дојдеме до ситуација кога помалку ќе треба казнуваме. Предлог мерки од нашата страна до општината се да се зголеми бројот на „пајак-возила", да се воведат повеќе еднонасочни улици како и да се зголеми бројот на сообраќајни инспектори кои ќе работат на отстранување на возила кои нелегално извршуваат јавен и такси превоз, посочи во обраќањето командирот Талев.

СВР Тетово бележи 44.592 регистрирани возила само со тетовски регистерски ознаки.

Ковачевски: Одлуката за автокефалност на МПЦ-ОА е од огромно значење за иднината на државата

 Јас ова мое мислење го споделив и со архиепископот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан на вчерашната средба што ја имавме.

Иако сме секуларна држава, одлуката за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) е историски момент и има огромни импликации за иднината на нашата држава, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски од собраниската говорница, одговарајќи на пратеничко прашање од Даниела Колева од СДСМ.

– Јас ова мое мислење го споделив и со архиепископот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан на вчерашната средба што ја имавме, бидејќи со неа се затвори последното идентитетско прашање во остварувањето на историското заслужено и природно право, православните верници во Македонија да имаат канонски признаена и прифатена црква од заедниците во целиот православен свет. Тоа е според мене историска одлука за нашиот православен македонски народ, рече Ковачевски.

Македонските граѓани, но и македонските владици и целото свештенство, вели тој, со декади беа трпеливи и истрајни да дојдеме до денот кога практично беше обзнанет почетокот на постапката за остварување на автокефалноста на нашата православна црква.

– Во историскиот чин за прифаќањето на МПЦ-ОА како канонска и автокефална црква, се вградени и големите дела на Св. Кирил и Методиј и Св. Климент, но и на сите историски црковни достојници, кои ја претставувале нашата црква пред граѓаните. Во носењето на оваа одлука учествуваа и редица наши истакнати дејци во историјата и во нашето современие и тие исто така сите заедно гледаат афирмација на решение на идентитетското финално прашање на македонскиот православен народ. Од духовните плодови и придонесите кои нашите големци во историската низа на нашиот континуитет го правеле, денес Македонците и македонскиот јазик се впишани во ризницата на светските народи и јазици и никој нема повеќе дилеми и никој повеќе не го оспорува, рече Ковачевски.

На оваа одлука Ковачевски гледа и како надоградување на традиционалното добрососедство со Република Србија и српскиот народ, а тоа, според него, е и гест на подадена рака на заеднички просперитет на нашите држави и граѓани и чин кој покажува како треба во регионот да се градат односите на држави и граѓани кои одат напред.

Стојаноски: Власта ги остава пациентите без терапија

Власта ги остава пациентите без терапија и нема набавено лекови за три типови на канцер, затоа што го местат тендерот на фирма од Турција.

Во изминатиов период има ситуација која што е загрижувачка и која владата не ја администрира добро како и повеќе ситуации во повеќе сфери, а тоа е се работи за реакција од Здружението за ретки болести дека нема набавено, односно има отсуство на терапија за ретки болести, меѓу кои и за три типови на канцер, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски на денешната собраниска седница.

Стојаноски посочи дека има отсуство на терапија затоа што Агенцијата за лекови доцни со тендерот, а доцни затоа што треба да го добие фирма од Турција која се регистрирала во Македонија во 2022 година и Здружението за ретки болести се плаши од паралелен увоз на лекови со кои ќе се внесуваат лекови кои нема да одговорат на потребите.

- Да беше тендер за РЕК или друга институција каде може да украдат пари досега 100 пати ќе беше распишан, но за пациентите од ретки болести нема тендер. Дури и кога се работи за здравјето на луѓето власта нема никаква светост и пред и над се им е профит од местени тендери, рече Стојаноски.

Тој истакна дека тендерот требаше да биде почнат на почетокот на годината и дека родители и членови на Здружението за ретки болести упатија апел и молат да се набават лекови за колоректален карцином и карцином на дојка.

Стојаноски потенцираше дека во јавноста е актуелен уште скандал од тежина 20 до 30 милиони евра во УЈП, кој власта се труди да го заташка.

- Можевме да ја видиме директорката и потпретседателка на СДСМ во емисија потврди дека се случил, но дека не се водела истрага со месеци. Додека не објави опозицијата никој од оваа држава не се јави да каже за скандалот. Директорката на УЈП не кажа до каде е постапката и дали има инволвирани од власта и дали поради вмешаност на функционери од СДСМ и ДУИ се заташкува скандалот, прашува Стојаноски.

Стојаноски исто така во врска со вчерашното однесување на Талат Џафери кој направи еклатантно прекршување и на Деловникот и на Кривичниот законик, ги заклучи вратите во Собранието кое е казниво со затвор.

- Дали Ковачевски го виде тоа и го осудува ваквото однесување или ќе каже дека вратата сама се заклучила? Вашето поведение не е смешно, не ниту трагично, туку е жалосно, изјави Стојаноски.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер