Србиновски: Ние ја враќаме надежта, тие ја кочат

 Изјава на Дејан Србиновски, портпарол на СДСМ Битола.

Почитувани битолчани,

Паниката во битолскиот огранок на ДПМНЕ од новиот изборен пораз што е на прагот, ги принуди помош во црната кампања против Христо Кондовски и СДСМ да побараат и во Белата палата.

Но, и таму изгледа не секој е спремен да си ја стави главата в торба, па на крајот изборот падна на најсоодветното решение. За “адвокат” на Тони Коњановски во Битола назначен е Александар Николоски, цел живот политичар кому првото и последно вработување му е пратеник во Собранието на Република Северна Македонија. Верна сенка на секој лидер на ДПМНЕ, вклучувајќи го и побегнатиот Никола Груевски во чија влада, пак, три министерски позиции менуваше братот на Тони Коњановски, Зоран. Зошто токму Николоски ја презеде улогата да го брани Коњановски не е тешко да се заклучи. Веројатно во прашање е и истата матрица на која припаѓаат и браќата Коњановски и Груевски и Николоски.

ДПМНЕ како партија останува во меѓепсан круг во кој приматот го има осудениот бегалец Груевски, а заштита од негови истурени играчи во земјава добиваат сите нему блиски.

Наместо да бара заштита во докажани неработници и штетници за македонската држава, Коњановски да излезе пред граѓаните на Битола и да одговори со што ја заслужи кандидатурата за градоначалник? Со многу работа во Советот на Општина Битола или со врските на брат му во Будимпешта? Истите лица од времето на режимот не може и не смее да бидат иднината на Битола.

Навредите од Николоски кон нашиот кандидат и иден градоначалник на Битола, Христо Кондовски се навреда и за неговите партнери и за стотици вработени кои таму ја вадат својата егзистенција. Битола тоа ќе знае да го казни.

Затоа, почитувани битолчани, пред да донесете одлука за кого ќе гласате, уште еднаш направете споредба. СДСМ работи на градење на државата. Сите тешки национални прашања паднаа на наш грб, сите сложени проблеми ние ги решававме и по цена на политички поени. Нашиот противник само руши, наоѓа маани, гледа сеир и ја растура државата. Ние спроведовме успешен попис после 20 години, тие фрлија во бунар 14 милиони евра. Ние промовираме “Едно општество за сите”, тие предизвикуваат етнички тензии. Ние ја враќаме надежта, тие ја кочат. В недела граѓаните ќе го кажат своето, ќе и дадат ветер во едрата на својата земја, ќе ја поттурнат напред и ќе им го покажат грбот на деструктивните сили.

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер