Иако важеа за големи фаворити, според МИА, порази забележаа Франција од Германија, Израел од Велика Британија, БиХ од Литванија и Турција од Финска.

Резултати по групи:

А група (Љубљана):
Израел - Велика Британија 71:75
Белгија - Украина 57:58
Франција - Германија 74:80

Б група (Јесенице)
Летонија - БиХ 86:75
Македонија - Црна Гора 80:81
Србија - Литванија 63:56

Ц група (Цеље)
Грузија - Полска 84:67
Шпанија - Хрватска 68:40
Чешка - Словенија 60:62

Д група (Копер)
Турција - Финска 55:61
Шведска - Грција 51:79
Русија - Италија 69:76.

Во текот на денешниот ден ќе се одиграат средбите од 2.коло. Македонија од 21 часот за противник ја има Литванија.

Датум на објава: четврток, 05 септември 2013 во 10:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар