Генерацијата на играчи родени 2001-ва година, кои пред две сезони стигнаа до Супер-финалето односно беа меѓу осумте најдобри во Европа и овој пат се надеваат дека може да го повторат, но и надминат тој успех.
Задачата ни малку нема да биде лесна бидејќи во секоја нова сезона, конкуренцијата е се посилна. На првиот од двата турнири, „фениксовци“ ќе се надигруваат со врсниците од Унгарија, односно домаќинот Маџари Тајгерс, финскиот тим МуКи Хелсинки, екипата на Лондон Јунајтед и чешкиот тим УСК Прага.
Покрај овие четири тима, противници на „Феникс“ на вториот турнир закажан за почетокот на март, ќе бидат уште четири екипи, а од деветте само двете најдобро рангирани ќе обезбедат место во суперфиналето.
Покрај оваа генерација на „Феникс“, во истиот период, но во градот Пакс ќе игра и селекцијата У-15 односно генерацијата на играчи родени 2003-та, кои ќе настапат на својот втор турнир сезонава./МИА

Датум на објава: вторник, 09 јануари 2018 во 20:26
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар