Откако спортските редакции во медиумите, тренерите, судиите и клубовите во Република Македонија ги дадоа своите гласови, МКФ направи сублимат со што беа избрани најдобрите за 2017-та во повеќе категории.
Перо Антиќ кај мажите и Јелена Антиќ кај дамите се лауреати, односно најдобри кошаркари на Македонија за 2017 година.
Наградите во екипна конкуренција им припаднаа на шампионите МЗТ Скопје Аеродром и Бадел 1862 кај сениорите односно Вардар и повторно Бадел 1862 во младинските конкуренции.
Од тренерската фела, признанија добија:
Тренер на женска екипа (младински): Анета Глигорова (Бадел 1862)
Тренер на машка екипа (младински): Денис Дервишевиќ (Феникс 2010)
Тренер на женска екипа (сениорки): Бранко Андриевски (Вардар)
Тренер на машка екипа (сениори): Љупчо Малинков (Фени Индустри)
За најдобар млад кошаркар е прогласен Дамјан Крстевски член на репрезентација до 18 години, односно Тијана Митрева која е дел од селекцијата до 16 години, беше прогласена за најдобра кај девојките.
На свечената церемонија им беа доделени и благодарници на спонзорите кои и оваа година беа поддржувачи на МКФ, како и на Специјалната олимпијада на Македонија која продолжува да промовира развој на кошарката кај лицата со попреченост./МИА

Датум на објава: понеделник, 25 декември 2017 во 20:40
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар