Хрватот на овој начин се избори за првпат во својата кариера да се бори за трофејот на Грен слемот во Лондон и да тргне по стапките на неговиот сонародник, легендарниот Горан Иванишевиќ.

Чилиќ веќе има трофеј од Грен слем турнирите. Тој победи на УС Опен во 2014 година.

Противник на Чилиќ во големото финале ќе биде победникот од мечот меѓу Роџер Федерер и Томаш Бердих што е во тек.
Финалето ќе се игра в недела со почеток од 15 часот. 

Датум на објава: петок, 14 јули 2017 во 18:21
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар