Ова е епилогот по денешната ждрепка на која беа поделени 32 земји кои ќе земат учество на квалификациите за континенталното првенство.

Вкупно 34 земји пријавија учество, а Латвија и Србија како земји-домаќини автоматски се квалификувани на првенството. На нив ќе им се придружат уште 14 земји кои в ноември ќе ја започнат битката за пласман на Европското првенство.

Првите два натпревари од евро-квалификациите ќе бидат одиграни во ноември потоа следи пауза до февруари 2018 година кога ќе се одиграат два натпревари, а финалните квалификациски натпревари ќе бидат одиграни во ноември 2018 година.

Првопласираните од групите се пласираат на првенството, како и шесте најдобри второпласирани. 

Датум на објава: вторник, 04 јули 2017 во 13:45
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар