Кошаркарките на Шпанија заслужено ја освоија европската титула откако во финалето на Европското првенство што се одржуваше во Чешка забележаа убедлива победа над Франција со 71-55.

Литл со 19 поени и 9 скокови и Торенс со 18 кошеви ја предводеа „црвената-фурија“ до европската титула, вкупно трета за оваа земја чии кошаркарки се искачија на европскиот трон во 1993 и 2013 година.

За Французинките ова беше втор пораз во низа во финалето, откако пред две години беа поразени од селекцијата на Србија.

Бронзениот медал им припадна на кошаркарките од Белгија, кои во дуелот зе третото место ја декласираа Грција со 78:45.

Следното женско Европско првенство ќе се одржи за две години во Летонија и Србија, додека машкото на програмата е на крајот на август и почетокот на септември. /МИА

Датум на објава: понеделник, 26 јуни 2017 во 10:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар