Металург повторно ќе биде дел од групите Ц и Д, каде се натпреваруваат условно „послабите“ екипи, односно во двете групи од по шест екипи. Металург и оваа сезона побара „вајлд карта“ што беше потврдена од страна на ЕХФ.

Европскиот и македонски шампион Вардар е дел од натпреварите во А и Б групите, каде вкупно ќе учествуваат 16 екипи.

Во групите А и Б ќе бидат поделени следниве екипи: Вардар (шампион), Веспрем, Рајн Некар Ловен, Килеце, ПСЖ, Кил, Флензбург, Загреб, Нант, Барселона, Висла, Кристијанштад, Алборг, ПИК Сегед, Цеље и Мешков Брест.

Во групте Ц и Д ќе се натпреваруваат следните тимови: Металург, Адемар, Скјерн, Монпеље, Кадетен Шахфаузен, Мотор Запорожје, Бешикташ, Горење, Елверум, Чеховски Медведи, Динамо Букурешт и победникот од квалификациите.

Извлекувањето на групите ќе се одржи на 30 јуни во Љубљана, а натпреварите од 1.коло ќе се играат од 13 -17 септември. 

Датум на објава: сабота, 24 јуни 2017 во 16:42
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар