Во дуел од 8.коло на азиските квалификации, Иран забележа победа против Узбекистан со 2-0, со што стигна до шестиот триумф во квалификациската група А, и на две кола до крајот има недостижна предност во однос на конкурентите.

За второто место кое носи директен пласман во Русија ќе се борат селекциите на Јужна Кореја и Узбекистан, а трето пласираната селекција ќе игра во баражот.
Резултати и двојки од двете азиски квалификациски групи:

А група: Иран – Узбекистан 2-0, Сирија – Кина и Катар – Јужна Кореја.

Табела: Иран 20 бодови, Јужна Кореја 13, Узбекистан 12, Сирија 8, Кина 5 и Катар 4.

Б група: Австралија – Саудиска Арабија 3-2, Тајланд – Обединети Арапски Емирати и Ирак – Јапонија.

Табела: Јапонија 16 бодови, Саудиска Арабија 16, Австралија 16, Обединети Арапски Емирати 9, Ирак 4 и Тајланд 1. 

Датум на објава: вторник, 13 јуни 2017 во 10:53
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар