Таа во финалето на Ролан Гарос играше и во 2014 година.

Нејзината противничка Плишкова, која беше втора носителка, остана со финалето на УС Опен од 2016 година.

Халеп е рангирана како трета носителка и во финалето ќе игра против Јелена Остапенко од Летонија, која со 2-1 (7:6 (7:4); 3:6 и 6:3) ја победи Тимеа Башчински од Швајцарија.

Женското финале се игра во сабота, а денеска на програмата се машките полуфинални мечеви: Енди Мареј – Стан Вавринка и Рафаел Надал – Доминик Тием. /МИА

Датум на објава: петок, 09 јуни 2017 во 09:57
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар