На спектакуларниот меч, кој синоќа се одржа на стадионот „Вембли“ во Лондон, Џошуа пред 90.000 гледачи го совлада легендарниот Украинец, Виталиј Кличко со технички нокаут во 11-тата рунда.

Со тоа 27-годишниот Џошуа, ги одбрани шампионските појаси во верзиите на: Меѓународната боксерска федерација (ИБФ), Меѓународната боксерска организација (ИБО) и Светската боксерска асоцијација (ЊБА).

За Британецот тоа беше 19-та победа во исто толку професионални борби и сите ги заврши пред време со нокаут, додека Владимир Кличко за кого ова можеби беше и последниот меч, го доживеа само петтиот пораз во 69-от професионален меч.

Датум на објава: недела, 30 април 2017 во 11:40
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар