Турнирот го прогласи за отворен директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, кој го искажа задоволството што градот Скопје и Република Македонија се наметнуваат на европската спортска мапа како одлични организатори и домаќини на реномирани меѓународни спортски натпреварувања.

- Со рекордниот број натпреварувачи кои се пријавија, овој турнир дефинитивно е најголем, а верувам ќе биде и најквалитетен таеквондо турнир кој досега бил организиран кај нас. Особено ме радува фактот што на овој турнир учество ќе земат и голем број македонски натпреварувачи, што зборува дека овој спорт во нашата земја високо котира и е практикуван од многу млади луѓе низ целата држава, истакна Спасески.

Тој на сите натпреварувачи и стручни тимови, им посака успешен настап и во фер-плеј и во духот на спортот да победат најдобрите.

Меѓународниот турнир во таеквондо „Скопје опен 2017” е во организација на Таеквондо клубот „Бутел” и Македонската таеквондо федерација, а има финансиска поддршка и од Агенцијата за млади и спорт.

Датум на објава: понеделник, 27 март 2017 во 16:35
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар