Квери го доби првиот сет со 6:3, додека вториот беше решен во тај-брејк со 7:3.

За Квери ова е деветти трофеј во кариерата и прв во Акапулко, воедно и прв Американец кој го освоил овој трофеј.

Надал во своето 103 финале на АТП турнир остана на 69 трофеи и на двата во Акапулко освоени во 2005 и 2013 година.

По триумфот во Мексико, Квери ќе забележи скок од 15-ина места на утрешната АТП ранг листа на која во моментов е на 40.позиција. 

Датум на објава: недела, 05 март 2017 во 10:19
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар