Таа на убедлив начин ја потврди доминацијата во оваа дисциплина бидејќи ова за неа е трет златен медал во низа по триумфите во 2013 во Шладминг и 2015 во Бивер Крик. Воедно Шифрин имаше најдобро време од 1:37.27 минута и за 1.64 секунда беше подобра од второ пласираната Венди Холденер од Швајцарија.

Брознениот медал го освои Фрида Хансдотер од Шведска.

На оваа трка стартуваше и македонската претставничка Лидија Симјановска, но не успеа да ја заврши првата трка.

Утре на Светското првенство во алпски дисциплни на последниот ден е натпреварот во машкиот слалом. 

Датум на објава: сабота, 18 февруари 2017 во 17:39
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар