Лука Божиновски не ја заврши првата трка, а дисквалификација во првата трка имаше Виктор Петков. Антонио Ристовски првата трка ја заврши на 61. место, но не стартуваше на втората трка, додека Марјан Нашоку не ја заврши втората трка.

На стартот во квалификациите се појавија 127 скијачи, а пласман постигнаа 75.

Денеска настап на главната велеслаломска трка кај жените имаше и македонската скијачка Лидија Симјановска, но таа остана без пласман бидејќи беше дисквалификувана. Таа утре ќе настапи и во квалификациите за слалом.

Во сабота во квалификациите за слалом кај мажите ќе се појават четворица македонски скијачи: Лука Божиновски, Антонио Ристовски, Дардан Дехари и Воислав Синадиновски.

Датум на објава: четврток, 16 февруари 2017 во 17:17
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар