Танде освои вкупно 289,2 бода по скоковите долги 138 и 142 метри.

Второто место му припадна на Камил Стох од Полска со 286 бода (135,5 и 143 метри), а трет беше Стефан Крафт од Австрија со освоени 282,4 бода (137 и 140 метри).

По настапите на две од четирите скокалници води Стох со 591 бод, пред Крафт кој има 590, Танде е трет со 585 бода.

Лидерот во Генералниот пласман, Словенецот Домен Превц беше петти по денешното натпреварување, но и натаму е прв во Светскиот куп со вкупно 590 поени. Танде се искачи на второто место со 532 бода, додека трет е Крафт со 491.

Следниот предизвик за ски-скокачите е на 4 јануари за кога е закажан натпреварот во Инсбрук, Австрија. /МИА

коментари

остави коментар