Мареј на крајот на оваа година го освои „Вимблдон“ го одбрани златото на Олимписките игри во Рио и и го симна од тронот Новак Ѓоковиќ, додека Кербер триумфираше на „Австралија Опен“ и на „УС Опен“ и го освои сребрениот медал во Рио.

За прв пат во историјата на тенисот, лауреати се браќа, бидејќи Џејми Мареј е прогласен за најдобар во двојки со Бруно Суарез (Бразил).

Најдобра женска двојка е Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија (Франција).

Наградите на најдобрите ќе им бидат врачени на свеченост во Париз на 6 јуни 2017 година за време на Грен слемот „Ролан Гарос“. 

Датум на објава: вторник, 13 декември 2016 во 15:34
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар