Прва стартуваше Анастасија Богдановски која на 200 метри слободно исплива државен рекорд 2:01.27 минути и го освои 31.место во конкуренција на 86 пријавени пливачки.

На 100 метри грбно македонски рекорд постави и Горазд Чепишевски со време 55.98 секунди во конкуренција на 78 пливачи.

Во трката на 100 метри градно Марко Блажевски имаше два рекорда. На „стотка“ имаше време 1:01.38 минута и го освои 53.место, а тој имаше и рекордно време на „свртување“ на 50 метри 28.68 секунди. Во истата дисциплина Дамјан Петровски постигна време 1:06.14 за 81.место во конкуренција на 100 пријавени пливачи.

Утре настап во квалификациите ќе имаат Анастасија Богдановски (100 метри слободно) и Љупчо Ангеловски (100 метри пеперутка).

Датум на објава: вторник, 06 декември 2016 во 22:39
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар