Специјалец е застрелан во полициска акција против екстремисти во Германија

За време на претресот на објекти започнат во неколку сојузни провинции како дел од истрагата против т.н. Граѓани на Рајхот, во Ројтлинген на југот на Германија, бил застрелан и полесно повреден специјалец.

Осомничениот е уапсен и е под истрага за убиство во обид.

Рано изутрината, припадниците на специјалната полиција, по наредба на главниот државен обвинител во Карлсруе, извршија претреси насочени кон 19 припадници на местото каде што се собираат т.н. Граѓани на Рајхот на локации во седумте сојузни држави.

Во рамките на таа акција е извршен претрес во Ројтлинген, каде е отворен оган од страна на полицајците.

Потрагата е поврзана со голема акција од декември 2022 година, кога беа уапсени 25 лица од ова милје, кои се осомничени дека планирале терористички напади со цел уривање на уставниот поредок на Германија.

Граѓаните на Рајхот, т.е. Рајхсбиргер, е колективно име за различни поединци, групи и организации кои веруваат дека Сојузна Република Германија е нелегална и затоа непостоечка држава според меѓународното право, и дека „Германскиот Рајх“ од ерата на Адолф Хитлер со своите поранешни погранични области продолжува да постои, иако моментално без де факто државна моќ.

Според тоа, граѓаните на Рајхот не ги признаваат ниту актуелниот канцелар, ниту претседателот, ниту избраните пратеници во Бундестагот како законска власт во Германија. Нивниот број се проценува на околу 20.000, а многу од нив поседуваат оружје.

Сепак, тие не се единствено екстремистичко движење, а во него има различни фракции кои понекогаш се во конфликт за примат во движењето. Тие ја претставуваат политичката маргина во Германија, но сѐ повеќе се радикализираат последниве години, вклучително и за време на пандемијата на коронавирус.

Во 2016 година, полицаец беше убиен при обид да одземе оружје од член на Граѓанскиот рајх во Нирнберг.

Прво изненадување на ЕУРО 2024, Словачка подобра од фаворитот Белгија

Словачките фудбалери  го направија првото големо изненадување на ЕУРО 2024 во Германија. 

Словачките фудбалери во Франкфурт изненадувачки ја поразија фаворизираната Белгија со минимални 1:0, во првото коло од групата Е на Европското првенство.

Стрелец на победничкиот гол беше Иван Шранц во седмата минута од натпреварот.

Белгија имаше свои шанси против Словачка, пред се Ромелу Лукаку, кој беше оправдано поништен од ВАР за два гола на овој меч.

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, на кој ќе се разговара за распределбата на функциите во европските институции.

Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, на кој ќе се разговара за распределбата на функциите во европските институции, нема да бидат донесени одлуки и изрази надеж дека тие ќе бидат донесени на крајот на месецот.

Харис, по пристигнувањето на состанокот во Брисел, за новинарите изјави дека факт е дека актуелната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, е водечки кандидат на партијата која освои најмногу мандати на изборите за Европскиот парламент, што се одржаа од 6 до 9 јуни.

„Нашите разговори ќе започнат вечерва. Вечерва нема да бидат донесени одлуки, тие одлуки ќе бидат донесени, се надевам, на крајот на овој месец“, рече Харис.

Звезда и Партизан и следната сеона ученици во Евролигата!

Евролигата  ги објави 18 екипи кои ќе бидат учесници во Евролигата за следната сезона.

На состанокот акционерите( клубовите) на најелитното кошаркарско натпреварување во Европа, Евролигата дефинитивно ја потврдија одлуката за која се зборуваше подолго време.

Во следната сезона очекувано во елитното друштво ќе ја нема Валенсија која ќе го продолжи натпреварувањето во Еврокупот.

На радост на фановите на кошаркарските гиганти од Белград, Црвена Звезда и Партизан „вечните“ ривали трета година по ред ќе бидат дел сЕвролигата.

Следната сезона во Евролигата ќе играат и : Реал Мадрид, Барселона, Басконија, Панатинаикос, Олимпијакос, Асвел, Монако, Париз, Фенербахче, Анадолу Ефес, Олимпија Милано, Виртус Болоња, Макаби Тел Авив, Жалгирис, Баерн Минхен, Алба Берлин, .

притисни ентер