Специјалец е застрелан во полициска акција против екстремисти во Германија

За време на претресот на објекти започнат во неколку сојузни провинции како дел од истрагата против т.н. Граѓани на Рајхот, во Ројтлинген на југот на Германија, бил застрелан и полесно повреден специјалец.

Осомничениот е уапсен и е под истрага за убиство во обид.

Рано изутрината, припадниците на специјалната полиција, по наредба на главниот државен обвинител во Карлсруе, извршија претреси насочени кон 19 припадници на местото каде што се собираат т.н. Граѓани на Рајхот на локации во седумте сојузни држави.

Во рамките на таа акција е извршен претрес во Ројтлинген, каде е отворен оган од страна на полицајците.

Потрагата е поврзана со голема акција од декември 2022 година, кога беа уапсени 25 лица од ова милје, кои се осомничени дека планирале терористички напади со цел уривање на уставниот поредок на Германија.

Граѓаните на Рајхот, т.е. Рајхсбиргер, е колективно име за различни поединци, групи и организации кои веруваат дека Сојузна Република Германија е нелегална и затоа непостоечка држава според меѓународното право, и дека „Германскиот Рајх“ од ерата на Адолф Хитлер со своите поранешни погранични области продолжува да постои, иако моментално без де факто државна моќ.

Според тоа, граѓаните на Рајхот не ги признаваат ниту актуелниот канцелар, ниту претседателот, ниту избраните пратеници во Бундестагот како законска власт во Германија. Нивниот број се проценува на околу 20.000, а многу од нив поседуваат оружје.

Сепак, тие не се единствено екстремистичко движење, а во него има различни фракции кои понекогаш се во конфликт за примат во движењето. Тие ја претставуваат политичката маргина во Германија, но сѐ повеќе се радикализираат последниве години, вклучително и за време на пандемијата на коронавирус.

Во 2016 година, полицаец беше убиен при обид да одземе оружје од член на Граѓанскиот рајх во Нирнберг.

Ќерката на Мадона, Лурд, тврди дека е проколната во љубовта

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Таа исто така многу рано влезе во светот на музиката, а кариерата ја гради под уметничкото име Лолахол, иако е многу поуспешна во светот на манекенството.

Зад себе веќе има неколку неуспешни љубовни врски кои го привлекоа вниманието на јавноста, а Лурд вели дека за неа љубовта е проклетство.

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Со години се шпекулира дали и се допаѓаат мажи или жени, а сега таа одлучи да стави крај на таа приказна.

- Би рекла дека мојот најголем грев е што сакам момчиња. Тоа е такво проклетство. Јас сум болно стрејт, тоа е ужасно. Посакувам да не беше така, но за жал, ова се картите што ги добив – изјави таа во интервју за „The Face“.

Летонија има нов претседател, тој е деклариран геј

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичс, беше избран во парламентот за нов претседател на земјата.

Шефот на латвиската дипломатија од 2011 година, 49-годишниот деклариран хомосексуалец ќе го замени Егилс Левитс, кој одлучи да не се кандидира за втор мандат.

„Ќе направам се за да ја направиме нашата земја просперитетна и безбедна“, рече Ринкевичс по гласањето во парламентот. Ринкевичс јавно се изјасни како геј во 2014 година. Тој беше првиот политичар во Латвија што го стори тоа. Летонскиот претседател има главно церемонијална улога.

Летонија е членка на ЕУ и НАТО и силно ја поддржува Украина во војната против руската агресија и нејзиниот пристап во ЕУ и НАТО. Украинскиот претседател Володимир Зеленски му честиташе на Ринкевичс за неговиот избор, велејќи дека тој е „вистински пријател на Украина“.

Летонија ќе биде во добри раце во следните четири години“, рече Левитс по изборот на неговиот наследник. Пред да стане министер за надворешни работи, Ринкевичс работеше како надворешнополитички аналитичар за јавното радио Латвијас Радио, а потоа работеше во Министерството за одбрана и Кабинетот на претседателот, пренесе Индекс.хр.

Огромен интерес за најскапиот телефон од „Google“

„Google Pixel Fold“ сега е подготвен за претпродажба, но изгледа дека топ моделот со 512 GB простор официјално го нема на залиха во САД.

Моделот со 512 GB е достапен само во обсидијан црна боја и покрај цената од 1.919 долари (1.899 евра), се чини дека е моделот што предизвикува најголем интерес кај купувачите.

Официјалната продавница на „Google“ сè уште го има на залиха „Pixel Fold“ од 256 GB во обсидијан и порцелан.

„512 GB Pixel Fold“ сè уште е достапен за нарачка однапред во ОК, Германија и Јапонија. Телефонот ќе биде пуштен во продажба на 27 јуни.

За потсетување, првиот телефон на „Google“ на преклопување – „Pixel Fold“ - се напојува со чипот „Tensor G2“, истиот процесор кој ја напојува серијата „Pixel 7“ и има импресивен систем со три камери на задната страна.

притисни ентер