Спасовски со порака до кумановци – Оливер Илиевски е вистинскиот избор за европско Куманово

Во пораката упатена до сограѓаните, Спасовски посочува дека Куманово отсекогаш бил град на прогресот, на револуцијата и на мудроста.

Кумановци се секогаш на вистинската страна, и на историјата, кога биле положени животи за слободата, и во денешнината, кога предводевме во рушењето на деценискиот режим, кога донесовме тешки одлуки и ги осигуравме евро-атлантските интеграции, истакна потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски.

Во пораката упатена до сограѓаните, Спасовски посочува дека Куманово отсекогаш бил град на прогресот, на револуцијата и на мудроста.

– Јас силно верувам во мудроста на кумановчани и сега, кои повторно ќе застанат на вистинската страна и ќе ги поддржат Социјалдемократскиот сојуз и коалицијата „Најдоброто за мојата општина", за најдоброто за Куманово, посочи Спасовски.

Тој потсети дека со поддршка на Владата за четири години, во кумановско, вложени се над 120 милиони евра во училишта, градинки, патишта, здравствени установи и социјални згради, рехабилитирани се над 85 километри локални и регионални патишта, изградени три училишни спортски сали, водоводи, канализации.

– Режимот за 11 години направи две тениски игралишта во Куманово. Ние вложуваме во потребите на луѓето, затоа што се грижиме за граѓаните и државата. А тие вложуваат во жални врби и стиропор, затоа што така насочуваат милиони евра провизии за своите лични потреби. Ние градиме едно општество за сите граѓани. А тие го подриваат соживотот и ги делат луѓето. Со нив сте во опасност, сите се во опасност, и граѓаните и државата. Со нас сте на сигурно, сите се на сигурно, и граѓаните и државата, рече Спасовски во видео-обраќањето.

Нагласи дека кумановци ја препознаваат разликата и знаат да донесат вистинска одлука и смета дека градоначалник од редовите на СДСМ, Оливер Илиевски, е најдобриот избор за општината.

– Оливер го знаеме сите, тој е чесен човек, одговорен, упорен и вреден, домаќин човек. Оливер ја има поддршката од СДСМ, ја има мојата поддршка, Оливер ќе биде силно поддржан од централната власт, да обезбеди европски квалитет на живот во општина Куманово, вели Спасовски.

Спасовски ги повика кумановци да изберат европска општина и на 17-ти октомври да го заокружат бројот 12 со што ќе ја поддржат СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина", за, според него, најдоброто за Куманово и кандидатот за градоначалник, Оливер Илиевски.

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер