Спасовски: Нови 14 дена вонредна за да ги спроведеме сите мерки за справувањето со здравствената криза и со економските последици

Клучен приоритет на Владата, на институциите, е зачувувањето на здравјето и животот на граѓаните.

Претседателот на Владата на Македонија Оливер Спасовски, денеска учествуваше во работата на Советот за безбедност, свикан од претседателот на државата Стево Пендаровски, на која го презентираше извештајот на Владата за преземените активности на државните институции за справување со кризата предизвикана од корона кризата со предлог за прогласување вонредна состојба и во наредните 14 дена.

По состанокот на Советот за безбедност, премиерот Спасовски имаше изјава за медиумите, која што во рамките на ова соопштение, ви ја пренесуваме во целост:

На Советот за безбедност разговаравме за предлогот на Владата за прогласување вонредна состојба за нови 14 дена.

Клучен приоритет на Владата, на институциите, е зачувувањето на здравјето и животот на граѓаните. Сите мерки кои што до сега беа донесени беа во таа насока: Да се сочува животот и здравјето на граѓаните, да го обезбедиме функционирањето на здравството и на институциите, и да се сочува безбедноста, јавниот ред и мир во државата, и на тој начин да имаме механизми низ кои што ќе се справуваме со оваа состојба.

Не помалку важно е тоа дека мора да се справуваме и со економските последици од оваа криза и една од причините за барањето за нова вонредна состојба од 14 дена е и од причини што треба да носиме одлуки кои што ќе значат поддршка на третиот пакет економски мерки за рестартирање на економијата, за поддршка на граѓаните сѐ со цел полесно да го надминеме сето ова што ни се случува како последица од здравствената криза.

На основа на тоа, треба да се истакне дека во моменти кога партиите не можат да постигнат договор, институциите мора да ја преземат целосната одговорност и тоа беше и дебата на Советот за безбедност. Затоа сметаме дека овие 14 дена се период во кој треба да ги завршиме сите аспекти во делот со справувањето економската последици и со здравствената криза и за примена на сите мерки што ги презеде Владата за справување со пандемијата.

Треба да ни биде јасно дека со пандемијата ќе мораме да научиме да живееме и понатаму: Тоа не е нешто што ќе заврши во Северна Македонија, ниту во светот. Едноставно, секој од нас, секој граѓанин, мора да биде свесен, да има одговорност дека мораме да живееме со пандемијата, и согласно тоа да се подготвуваме во наредниот период за такво однесување.

Уште поважно е дека ние мораме да имаме институции кои што се функционални, институции кои што ќе функционираат, ќе носат одлуки во интерес на здравјето на граѓаните, во интерес на економијата.

Ние сме сега во ситуација кога немаме функционален парламент, имаме преодна Влада која што е формирана за одржување на изборите, и состојба која што сите нас не доведе во позиција да функционираме во услови на здравствена и економска криза. Затоа институциите мора да преземат одговорност и во делот на одржување на парламентарните избори и на тој начин да се стават во полн демократски капацитет сите институции со Собрание, нова политичка Влада, која што понатаму ќе ги преземе сите активности за справување со здравствениот аспект на кризата, како и со економските последици.

Сите анализи на нашите експерти и на Светската здравствена организација велат дека ова ќе трае, може да добива на интензитет на есен или во текот на зимата, и затоа ние не смееме државата да ја оставиме без институции кои што ќе функционираат во полн капацитет. Тоа е неодговорно кон граѓаните, кон здравјето на граѓаните, тоа нема да биде одговорно ниту пред економијата, и затоа ова е нешто како неминовност што треба да го преземат сите институции.

Апелирам до граѓаните уште еднаш да ги почитуваме сите мерки и препораки. Важно е да се одржува физичката дистанца, да се носи заштитна опрема, да ги почитувам протоколите кои што ги донесе Комисијата за заразни болести кои што во целиот овој период носеа исправни одлуки што даваат резултати и во оваа прилика им се заблагодарувам на сите членови на Комисијата за своето професионално постапување во целиот овој период и очекувам дека и понатаму, на дневна основа ќе ги следат сите состојби и ќе носат вистински одлуки: Им се заблагодарувам и на лекарите, на медицинскиот персонал, на полицијата, на армијата и на сите институции кои што се вклучија и кои што се на првата линија во оваа наша борба, во период на преодна Влада. Очекувам дека час поскоро ќе направиме сѐ за да ги комплетираме институциите низ демократски избори каде што правото на граѓаните да избираат, да одлучуваат кој ќе ја преземе судбината за државата ќе можат да го искористат на парламентарните избори.

Се врати легендарниот Форд Бронко (ФОТО)

Тоа што се Мустанг и Камаро во светот на спортските автомобили, Џип е во светот на теренските возила. И сега му се придружи и уште еден американски класик - Форд Бронко.

И ако се прашувате што е Бронко, најдобриот опис ќе ви го даде друг модел. Тоа е Џип Вранглер, легенда која не може да се ограничи ниту со релативно високата цена, па дури и со фактот дека веќе не е мејнстрим. И токму тука влегува Бронко, уште позначаен модел со поистакнати ретро линии.

Едно од најпознатите имиња во историјата на Форд има два стила на каросеријата. Заедно со стандардните две врати, за прв пат во историјата е продолжената верзија со четири врати. Од „Форд“ велат дека не им е грижа за модата, туку е важна функцијата. И, после години на следење на сите можни форуми и групи поврзани со теренски возила, знаат што им треба.

Бронко дефинитивно има добар потенцијал. Подот е поставен на 294 мм, највисок во сегментот, преминува водни пречки до длабочина од 850 мм, а максималниот пристап / агол на спуштање е 29 / 37,2 степени. И најпребирливите може да го опремат Бронко со огромни 35-инчни теренски гуми.

Предвидени се два мотори во комерцијалната верзија . Послабиот 2,3 EcoBoost дава 270 КС и 420 Nm, додека помоќниот 2,7 V6 оди до 310 КС и 542 Nm. Седумстепен мануелен менувач со намалување е стандарден кај послабиот мотор, додека помоќниот има 10-степен автоматски. Погонот од 4х4 се подразбира, а клиентите избираат помеѓу две верзии. Системот за управување на терени носи седум начини на работа и адаптација на сите терени. Се вика Г.О.А.Т. и е прилагоден на секој терен.

Има и додатоци како Trail ToolBox за возење надвор од патот и можност за лесно отстранување на панелите на вратите што се чуваат во специјални торби во автомобилот. И важен детал, огледалата не се врзани за вратата, па остануваат на возилото дури и откако ќе се симнат.

Подеднакво пожелен дизајн има и во кабината. Опремата е од прва класа, а кабината е покриена со водоотпорни материјали со стандарден материјал на подот. Списокот содржи голем број детали за индивидуализација од инфозабава со 12-инчен екран до дополнителна камера, LED светла, суспензија на Билштајн и слично.

И сега најдоброто. Бронко во САД започнува со само 29,995 долари, или 34,995 за верзијата со четири врати. Првите испораки започнуваат на почетокот на следната година.

95-годишен Индиец никогаш не се шишал, сега ја покажа косата (ВИДЕО)

Индиец на  95-годишна возраст од државата Карнатака тврди дека никогаш во животот не се шишал, а сега мора да ја завитка косата подолга од 7 метри на главата за да може воопшто да се движи.

За време на карантинот, многумина се жалеа дека не биле на бербер со недели, но Индиецот тврди дека тој не ја скратил косата скоро еден век. Додапалија, кому многумина му се поклонуваат во неговиот роден град Молакалмур како божество, мора да ја завитка косата во џиновска топка на главата и да ја зацврсти со крпа за да може да се движи.

Според видеото, самиот Додапалија верува дека тој е човечко божество и никогаш не ја исекол косата од страв дека ќе го изгуби тој статус. Иако долгата и тешка коса очигледно е повеќе пречка отколку благослов, особено на негова возраст, тој повеќе би сакал луѓето да му помогнат да си ја врзува косата наместо да ја исече, пренесува Oddity Central.

Во краткиот клип, се гледа слабиот Додадалија, додека неколку луѓе се обидуваат да му ја одврзат косата од главата, за да се сликаат.

Утре во 21 часот, гледајте Отворено студио со Гоце Михајлоски

Отворено студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Утре 15 Јули, македонскиот народ одлучува за својата судбина, а Канал 5 останува со вас и на иборниот ден.

Ги следиме и анализираме резултатите од гласањето на предвремените парламентарни избори.

Кој ќе биде казнет а кој награден, кој ќе оди на одмор а кој во политичка пензија?

Дали повеќе гласови, значат и „палка“ за формирање влада?

Во почетниот дел гости во отвореното студио ќе ги слушнете анализите на Зоран Димитровски и Бранко Геровски, а во завршниот дел од изборната вечер со Љубиша Николовски и Александар Пандов.

Каков епилог ќе има „црната“ кампања?

Дали власта ќе „падне“ како што падна и претходниот „режим“ или е можно власта и опозицијата во проширен сосатв да седнат на маса?

Кому ќе му недостасува „кралицата“ за да победи доколку има политичко „реми“? Кој ќе добие „морков“,а за кого ќе остане „стапот“?

Македонија одлучува, а ние заедно со вас почитувани гледачи го следиме изборниот ден, анализираме и коментираме утре во отвореното студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

притисни ентер