Спасени уште 196 мигранти од Средоземното Море, меѓу нив 2 бремени жени и деца

„Океан Викинг“, бродот за спасување на море на хуманитарната организација СОС Медитеран, презеде над 196 мигранти кои денеска беа во „чамци за спасување“ во близина на Либија, објави европската невладина организација.

Океан Викинг вчера наутро прво спаси 57 луѓе во „чамец за спасување“ што пловел во меѓународните води во близина на Либија, додаде СОС Медитеран.

Потоа, попладнето, екипажот спасил уште две групи: околу пладне, 54 луѓе кои биле во гумен чамец. „Некои имаа изгореници од гориво“, додава невладината организација.

Нешто подоцна, 64 луѓе биле спасени во дрвен брод. Четвртата група е спасена по извештај од авионот „Морски птици“ на невладината организација „Си Воч“. Спасени се 21 лице, меѓу кои седум жени и тројца малолетници во дрвен брод, така што бродот спасил вкупно 196 луѓе. Меѓу нив имало најмалку две бремени жени.

Најмалку 1.146 луѓе ги загубиле животите на море во првата половина на 2021 година обидувајќи се да стигнат до Европа, покажуваат податоците на Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

СОС Медитеран тврди дека спасил повеќе од 30.000 луѓе од февруари 2016 година.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер