Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: План од скандалозни 175 нови партиски вработувања

План од скандалозни 175 нови партиски вработувања во изборна година се сламката за спас на мрзеливиот Шилегов.

Додека фирми се затвараат и вработени се бркаат од работа, Шилегов партиски вработува.

Мрзливиот градоначалник Петре Шилегов планира скандалозни 175 нови вработувања во ЈСП за конечен распад на претпријатието кое и така опстојува благодарение на субвенциите од градот Скопје.

175 нови партиски вработувања во изборна година се сламката за спас на мрзеливиот Шилегов.

Овој план за вработувања е доставен на разгледување до советниците на град Скопје на денешната седница, при што советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе гласа против.

Најголем дел од овие вработувања се администрација, а многу помал дел се возачи кои се неопходни на претпријатието. Покрај 175 нови партиски вработувања, планирани се и нови 95 унапредувања кои чинат дополнителни финансии, а само 41 пензионирање.

Најголемиот дел на планирани вработувања се за администрацијата на директорот, а многу помалку онаму каде е неопходно, а тоа е зголемен број на возачи.

Па така мрзеливиот градоначалник Шилегов вработува нов оперативен директор на кому ќе му бидат исплатени плати од 245 илјади денари до крајот на годината.

• Советник на директорот за примена на законот за јазици кој ЈСП до крајот на годината ќе го чини 332 илјади денари.

• Двајца соработници за секундарна продажба кој ЈСП ќе го чинат до крајот на година 310 илјади денари.

• Инженер за инвестиции кој ЈСП ќе го чинат 175 илјади денари.

• 7 хигиеничари кои ЈСП ќе го чинат 900 илјади денари.

• Раководител на сектор финансии кои ЈСП до крајот на годината ќе го чинат 245 илјади денари.

• Сметководител со плата до крајот на годината од 185 илјади денари.

• Работник за обезбедување на имот и лица. Работник за изгубено најдено. Помлад соработник за правни работи, соработник за човечки ресурси, референт по статистика, раководител на одделение за општи работи, виш соработник за информатика и слични работни места се на списокот на Шилегов.

Шилегов знае дека е ги загуби изборите и е нервозен и исплашен. Ова преставува класична злоупотреба на институции и конечен распад на ЈСП.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Играчите на Лидс со специјални маици го дочекаа Ливерпул, откако премина во Суперлигата

Пред натпреварот помеѓу Лидс Јунајтед и Ливерпул во рамките на 32. коло од Премиершипот, играчите на домашниот тим истрчаа во специјални маици.

Фудбалерите на Лидс ги искажаа своите ставови за новоформираната Европска Супер лига во која вечерва ќе учествува нивниот ривал на Еланд Роуд.

"Лига на шампиони: Заработете пари. Фудбалот е за навивачите".

Да потсетиме, Реал, Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Тотенхем објавија дека постигнале договор за создавање на ново натпреварување.

Бојко Борисов е итно опериран- го скинал менискусот на фудбал

Бугарскиот премиерот Бојко Борисов вечерва бил примен во болницата во Пирогов  пренесуваат бугарските медиуми.

Борисов се здобил со повреда на менискусот при играње фудбал.

Во Пирогов бугарскиот премиер во оставка бил подложен на магнетна резонанца и е опериран во друга болница. За претходните спортски повреди на Борисов тој бил оперирани во Софијамед од водечкиот специјалист, Антони Георгиев.

Вучиќ за наводниот нон-пејпер на Јанша за прекројување на границите на Балканот: Спијте мирно..

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека ја отфрла идејата за промена на границите на Западен Балкан, според која неговата земја ќе ја признае независноста на Косово, а за возврат ќе ја анектира Република Српска.

Во последните денови регионалната јавност се фокусира на наводниот нон-пејпер за промена на границите на балканските држави и нивна реорганизација според етнички линии, а медиумите како автори ги споменуваат највисоките словенечки функционери, што тие го негираат.

Во интервју за сараевската комерцијална телевизија „Фејс“, Вучиќ рече дека не видел никаков документ со кој некој, особено словенечкиот премиер Јанез Јанша, би се залагал за ново цртање на границите во регионот.

Тој истакна дека ваквите идеи се неприфатливи за него. „Поделбата на БиХ нема да се случи. Не ни треба територијата на БиХ“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека му ја пренел таквата порака на водачот на босанските Срби и претседател на колективното претседателство на БиХ, Милорад Додик, секогаш кога ќе се сретне со него.

Сепак, тој верува дека Додик има право да размислува како што сака, но не се согласува со него дека српскиот ентитет треба да биде држава.

„Спијте мирно ... Немате причина да се плашите затоа што апсолутен интерес на Србија е мирот и стабилноста“, рече Вучиќ, додавајќи дека мирот меѓу Бошњаците и Србите е од клучно значење и дека тој прави се за да го одржи.

Словенечкиот портал „Нецензуриран“ неодамна ја објави содржината на нон- пејперот без наслов и потпис и напишан на англиски јазик, а ја пренесоа многу други медиуми во Словенија, со предупредување дека не е потврден ниту од Европскиот совет ниту од Европската комисија.

Станува збор за неофицијален дипломатски документ за распарчување на БиХ, припојување на Република Српска кон Србија и обединување на Косово со Албанија и има наслов „Западен Балкан - патот напред“, тврди порталот.

притисни ентер