Соопштение од Левица во врска со последното задолжување на Владата во висина од 700 милиони евра

Антинародната политика на Заев и СДС и натаму продолжува.

Откако на најподол начин го промени името и го склучи штетниот договор со Бугарија, Владата зададе нов удар на Македонија и иднината на сите нас задолжувајќи не' за рекордни 700 милиони евра.

Со ова, Ангеловска, Заев и СДС ја ставија Македонија во економско заложништво на западноевропските финансиски институции на кои македонските граѓани, покрај главниот долг, за шест години ќе им исплатат камата од над 160 милиони евра.

Неспособноста на министерката Нина Ангеловска – Групер и целиот економски тим на Владата, не треба да бидат оправдување за задолжувањата. Оправдување за ова големо задолжување не треба да биде и намалениот буџетски приход, бидејќи креатори на овогодишниот нереален буџет и крајно погубната економска политика изминативе години се токму СДС.

Ниту корона вирусот, ниту вонредната состојба не се оправдување, особено поради фактот што овие пари, наместо за помош на работниците, земјоделците, малите семејни бизниси, ќе завршат во рацете на крупните капиталисти, кои повторно како и во транзицијата, ќе се богатат на сметка на државата, односно народот. Факт е дека овие пари ќе бидат користени и за предизборен поткуп, сега кога СДС и Заев ја изгубија поддршката кај своето гласачко тело.

СДС уште еднаш покажува и докажува дека, наместо од интересите на државата и народот, се води од сопствените интереси, и дека нема капацитет да спроведе економска политика во интерес на народот.

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА

Реми во Севиља, Шпанија и Полска без победник

Фудбалерите на Шпанија и Полска одиграа без победник во второто коло од Групата Е на Европскот првенство. 

Избраниците на Луис Енрике не успеаја да ја оправаат улогата на фаворит на дуеот во Севиља против вечерва солидната Полска.

Црвената фурија го отвори резуласки мечот со голот на Мората во 25 минута. Шпанија со водство од 1-0 го заврши првото полуврее. Но, во вториот дел проработе најдобриот европски стрелец. Капитенот на Послака Роберт Левандовски со својот првенец на ЕУРО во 54 минута го израмни резулатот на 1-1 и не дозволи нов пораз на Полска на првенството. По 2 кола во групата Е , Шведска е на водечката позиција со 4 бодови пред Словачка со 3. Шпанија е трета со 2 бода а Полска е четврта со 1 бод.

За патниците во нокаут рундата ќеодлууваат натпреварите Шпанија - Словачка и Шведска Полска.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

притисни ентер