Сончево и ветровито време

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава. 

Синоптичарите најавуваат слаб до умерен ветер од променлив правец. /МИА

Утринската температура ќе се движи од 8 до 16, а дневната од 27 до 34 степени.

Во Скопје слично време со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 21 степен.

За четврток попладне и во петок се најавува променливо облачно време со локален пороен дожд и грмежи, особено во јужните делови од државата. Во петок ќе дува засилен северен ветер.

Од сабота и во наредните денови ќе преовладува стабилно време, а температурите ќе бидат во опаѓање.

Во кинеските ковид- болници малите деца се без придружба и во заштитни комбинезони (ВИДЕО)

Во бел заштитен комбинезон од глава до петици, четиригодишно момче оди по болнички ходник за да стигне во собата со скенер.

„Момчето (4) е заразено со корона, за жал, нема родители за придружба, оди сам во карантин, стои во описот на видеото на социјалната мрежа Твитер.

Сцената е снимена од медицинска сестра во карантинска болница во Путијан, кинеското жариште на делта сојот.

- Ќе ми се скрши срцето, е еден од коментарите на „Weibо“, кинеската платформа слична на Твитер.

- Очите ми се насолзија, напишал друг корисник.

Видеото служи како моќен потсетник за цената на кинеската политика за борба против корона вирусот, што и помогна на земјата да ги задуши повеќекратните повторувања на инфекцијата.

Инструкциите за елиминирање на вирусот се состојат од затворање на цели населби, тестирање на милиони жители за неколку дена и брзо изолирање на заразените луѓе и нивните блиски контакти во назначените објекти, пишува Си -Ен -Ен.

Овој пат, строги мерки се применети и за учениците - меѓу кои епидемијата за првпат е откриена и брзо се прошири. Со цел да се спречи понатамошно пренесување, заразените деца веќе се одделени од родителите во градинките и се сместени во болничка изолација.

Дури и децата кои биле во контакт со заразено лице, а тестовите покажале дека се негативни, биле ставени во карантин без родители.

Подоцна, сето тоа малку се олеснило, па на децата под 14 -годишна возраст им било дозволено да останат со своите родители или членови на семејството во карантин, но изолацијата за заразените деца останала.

Медицинската сестра која го снимила видеото за локалните медиуми изјавила дека очите и биле полни со солзи кога видела брза помош полна со деца во заштитни костуми, кои дошле доцна бидејќи едно дете не сакало да излезе од дома и плачело два часа пред да го принудат да влезе во возилото на брза помош.

Кога пристигнале, децата отишле на скенер, а некои биле толку мали што не можеле да се качат на масата за лекарот да ги прегледа, вели оваа медицинска сестра.

- Срцето ме заболе кога ги видов тие мали деца сосема сами, без родители до нив, во болница, кои беа многу исплашени, додаде таа.

На Веибо, некои се прашуваа зошто таквите мали деца не можат да ги следат нивните родители. Други објавиле дека нивните родители веројатно биле сместени во централен карантин како блиски контакти на заразените.

Карлеуша ги покажа силиконските гради (ФОТО)

Јелена Карлеуша објави фотографија на својот профил на Инстаграм, и по тој повод го воодушеви машкиот дел од нејзините следбеници.

Овој пат Карлеуша се одлучи за ролка, а акцентот сега беше ставен на половината и на силиконските гради.

Пејачката е облечена во бела ролка и долен дел од тренерка и корсет, но го крена џемперот за да може целосно да се види долниот дел од нејзините гради.

Следувале коментари за нејзиниот изглед, сите велат дека таа е вистинска бомба.

Архивот во Дубровник откри писма со детали од патувањето на Магелан околу светот (ВИДЕО)

Државниот архив во Дубровник на јавноста и претстави транскрипти од писма од двајца учесници во експедицијата на португалскиот морнар и истражувач Фердинанд Магелан на нивното прво патување околу светот, чувани уште од 16 век.

Ловро Кунчевиќ од Институтот за историски науки на Хрватската академија на науките и уметностите во Дубровник истакнал дека писмата се објавени во 1899 година од Еуген Ѓелчиќ, чиј брат Јосип бил долгогодишен архивист во Дубровник и автор на првиот модерен каталог на архиви.

Кунчевиќ потсетил дека по смртта на Магелан на Филипините во 1521 година, командата на експедицијата и бродот „Викторија“ ја презел капетанот Хуан Себастијан Елкано, кој го известил шпанскиот император Карло V, кој бил патрон на португалецот Магелан, со писмо за успешното пловење по светот и драматичното тригодишно патување..

"Елкано го известува спонзорот на експедицијата дека експедицијата успеала и дека, за жал, само еден од 18 бродови се вратил со 18 членови на екипажот. Ја споменува смртта на Магелан и дека експедицијата сепак успеала да стигне до Молука, во денешна Индонезија, архипелаг богат со зачини, исто така главната цел на потфатот “, рече Кунчевиќ.

Во писмото до царот, Елкано го опишува напорното патување за време на кое екипажот јадел само ориз и пиел вода, плашејќи се да не затанат некаде бидејќи големи делови од тој дел на Азија биле под контрола на конкурентите на Португалија.

„Елкано го нагласува пловењето околу Земјата како најважно достигнување и го моли кралот да им ја додели ветената награда на остатоците од неговиот екипаж“, рече Кунчевиќ. Тој посочува дека преписот на писмото на Елкано се чува во неколку други европски архиви и дека далеку помалку познато е уште едно писмо, на навигаторот на Магелан, Џовани Батиста ди Понзороне, кој во 1521 година од Молука, каде што капетанскиот брод „Тринидад“ морал да престојува поради големо оштетување, пишувал до непознат примач за најдраматичниот дел од патувањето.

Понзороне пишува дека по смртта на Магелан, двата преостанати бродови успеале да стигнат до Молука и да воспостават срдечни врски со локалните владетели. Тој споменува дека островите се богати со зачини и злато и дека успеале да го најдат она на што се надевале.

"Кога два брода полни со скапоцен товар испловија, се покажа дека" Тринидад "е оштетен и има потреба од долготрајни поправки. Не сакајќи да губат време и сакајќи да ги искористат предностите на поволните ветрови, беше одлучено бродовите да се одделат“, рече Кунчевиќ.

Тој посочил дека писмото покажува дека е напишано набрзина, во време кога на Понзороне му било јасно дека мора да остане во Молука.

"Тој го моли примачот да внимава на неговиот син, кој ќе заплови со" Викторија ", не знаејќи дека никогаш повеќе нема да го види. И двајцата починале во продолжението на патувањата", рече Кунчевиќ.

Тој, исто така, издвоил детал во кој Понзороне споменува испраќање папагал до примачот, истакнувајќи дека ако птицата умре, тој ќе му донесе нова.

Тоа е единствената позната копија од тоа писмо што е зачувана во архивите на Дубровник. Двете писма, заедно со други вести од целиот свет, биле испратени до Владата на Република Дубровник во 1523 година од дипломатот Јаков Баничевиќ, по потекло од Корчула. Списите биле уредно препишани и сочувани.

„Писмата се пример што јасно потврдува дека архивата на Дубровник е важна за светската историја“, заклучи Кунчевиќ.

Писмата ќе бидат изложени во Лазарети до 25 септември како додаток на изложбата „Најдолгото патување - првото пловење низ светот“.

притисни ентер