Софија контра Берлин – рано е за првата меѓувладина конференција за Македонија

Македонија имаше три години да се превоспита и да го почитува Договорот за добрососедство, но тоа тие не го направија. 

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров ништо не стори да го подобро билатаралните односи меѓу двете земји. Вака, во остар говор за ТВ Европа, бугарскиот министер за одбрана и вицепремиер Красимир Каракачанов нјаави дека доколку не се најде решение за Гоце Делчев, официјална Софија ќе бара одложување на почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија.

“Лани во октомври Бугарија многу јасно изјави дека ако не се почитува Договорот за пријателство, кој се потпиша пред повеќе од три години ќе се спротивставиме на закажувањето на првата меѓувладина конференција. Мислам дека се е јасно тука. Неможам да разберам што не е јасно и на кого не му е јасно,изјави – Красимир Каракачанов - Министер за одбрана и вицепремиер на Бугарија .

Симптоматично е што освен Каракачанов, кој и во минатото даваше остри изјави за Македонија, ниту премиерот Борисов, ни претседателот Радев, јавно не се произнесе за новите условувања.

Во меѓувреме се постави и прашањето дали ваквите тврди ставови на Бугарија имаат поддршка во бугарската јавност и колку Бугарите, кои се соочуваат со големи внатрешно-политилки проблеми воопшто се интересираат за можната бугарска блокада за почетокот на евроинтеграциите на Македонија. Љупчо Нешков од агенцијата БГ НЕС смета, дека тамошната јавност е запознаена со проблемот и додав дека не терба да се заборава поддршката на Бугарија и бугарскиот народ за важните процеси во Македонија.

Првите сигнали од ЕУ се дека нема да се дозволат нови критериуми за Македонија. Германската амбасадорка во земјата Холштајн веќе кажаа дека официјален Берлин е против вметнувањето на нови критериуми за отворањето на преговорите со Македонија. Слична изјави даде и германскиот министер за Европа Михаел Рот, кој по средбата со Димитров јасно кажа дека тие се против било какви дополнителни услови за почеток на преговорите кои се очекува да стартуваат до крајот на годината, токму под германското претседателство со ЕУ.

76-годишна бабичка и нејзиниот 23-годишен сопруг снимаат порно видеа:Немаме цензура (ФОТО)

Има 53 години разлика помеѓу Алмеда и Гери Хардвик, но како што тврдат, тоа не е пречка за нивната љубов.

Алмеда (76) и Гери (23) се венчале во 2015 година откако се запознале на погребот на нејзиниот син Роберт, пишува The Sun.

Тие се среќни што го споделуваат својот приватен живот со следбениците на социјалните мрежи, а откако отвориле заеднички профил на „ТикТок“,започнале да снимаат порно и да продаваат еротска содржина на страницата за возрасни „ Only Fans“.

Оваа страница им овозможува на регистрираните членови да ги споделат нивните провокативни фотографии и снимки и да заработат пари на нив, а се чини дека Алмеда и Гери добро го искористиле тоа.

"Отворивме сметка и покажавме сè, без цензура. Само за една недела влеговме во топ 10 од најследените профили", напиша Гери на Твитер.

По венчавката, двојката се преселила во куќата на Алмеда и сега живеат со еден од нејзините внуци, кој е три години постар од Гери.

„Не барав момче, но Гери наиде самиот“, рече Алмеда. „Веднаш знаев дека тој е вистинскиот.

Две недели по нивниот прв состанок, Гери веднаш ја запросил по телефон и наскоро го истетовирал нејзиното име на неговите гради.

"Алмеда е млада по душа и возраста не ни е проблем. Ние дури и не размислуваме за тоа. Јас само знам дека Бог одговори на моите молитви денот кога таа влезе во мојот живот", заклучил Гери.

Португалија планира во првата фаза да вакцинира 10% од населението

Владата на Португалија денеска објави национален план за доброволно и бесплатно вакцинирање на граѓаните против коронавирус и објави дека во текот на првата фаза, која ќе започне следниот месец, ќе се вакцинираат скоро 10% од населението.

Предност ќе имаат оние над 50-годишна возраст со претходно постоечки болести, како што се васкуларни или респираторни заболувања, здравствените работници од првата линија и жителите и персоналот во домовите за стари лица.

Првата фаза на вакцинацијата треба да заврши меѓу јануари и февруари, изјави Франциско Рамос, координатор на владината работна група за вакцини. Тој додаде дека вакцините ќе се администрираат на 1.200 локации во здравствените домови низ целата земја.

Во втората фаза треба да се вакцинираат околу 2,7 милиони луѓе, пишува Ројтерс.

„Вакцинацијата е голем фактор на успех во борбата против пандемијата“, рече Рамос.

Министерката за здравство Марта Темидо рече дека Португалија купува 22 милиони дози вакцина против ковид-19 во вредност од 200 милиони евра. Властите потпишале договори со производителите на вакцини CureVac, Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson, Sanofi и GSK.

Првиот човек на Барселона: би го продал Меси, ќе нема плата за фудбалерите

Привремениот претседател на Барселона, Карлес Тускетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси минатото лето ако можел и откри дека платите на играчите ќе бидат одложени во јануари.

Марка неодамна објави дека долговите на Барселона во јуни годинава изнесуваат дури 488 милиони евра.

Поради големите долгови, Барселона се согласи да ги намали платите на играчите и членовите на стручниот штаб на клубот, со што заштеди 122 милиони евра оваа сезона и 50 милиони евра во следните три години.

Тукетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси да можел, откако Аргентинецот изрази желба да го напушти клубот минатото лето.

"Гледајќи од економска страна, би го продал Меси. Кога ќе погледнете што би добиле и што би заштедиле. Ла Лига воведува ограничувања на платите", рече Тукетс.

Тој додаде дека клубот ќе доцни со исплати на платите во јануари.

"Играчите нема да добиваат плати во јануари. Тие имаат две исплати. Едната во јануари, а другата во јуни. Овој јануари нема да има исплати. Ова е одложено исто како и другите исплати," рече Тукетс.

притисни ентер