Собрание-Средба Џафери-Лилуашвили

На денешната средба со новоименуваната амбасадорка на Грузија, Н.Е. Тамара Лилуашвили, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, изрази надеж дека по воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Грузија и Република Македонија во 2019 година, конечно ќе почнеме интензивно да работиме на планот на унапредување и интензивирање на билатералната комуникација и политичка соработка на сите нивоа. Во таа насока, тој искажа задоволство од тоа што во Парламентот на Грузија е формирана тричлена Парламентарна група за соработка со нашето Собрание и потенцираше дека во скоро време ќе одговориме реципрочно и ние на овој чин.

Претседателот на Собранието Џафери го поздрави предлогот за потпишување на Спогодба меѓу двете влади за взаемно укинување на визниот режим за носителите на биометриски патни исправи и изрази надеж дека во најскоро време ќе биде потпишана и ратификувана оваа Спогодба и тоа ќе претставува убава можност за подобра комуникација и соработка меѓу двете земји. “Ме радува тоа што наредниот месец во официјална посета во Република Македонија ќе дојде Грузиската претседателка и тоа ќе биде одлична прилика за почеток на взаемната политичка соработка на највисоко ниво,“ нагласи претседателот Џафери.

Новоименуваната амбасадорка на Грузија, Н.Е. Тамара Лилуашвили се заблагодари на можноста за средба со претседателот на Собранието и нагласи дека и претставува чест и задоволство што е именувана како прва амбасадорка на Грузија во Република Македонија. Во таа насока, таа изрази увереност дека во периодот пред нас ќе се создадат услови за отворање и на резидентни амбасади во двете земји, со што нашата дипломатска комуникација постепено ќе се интензивира и ќе биде на посакуваното ниво.

Амбасадорката на Грузија, упати и официјална покана од името на претседателот на Грузискиот парламент, г. Арчил Талаквадзе, до претседателот на Собранието Џафери, за официјална посета на Грузија во наредниот период. Исто така, од страна на нејзината екселенција беше искажана благодарност за нашата поддршка кон Грузиската резолуција во 2009 година за “Статусот на внатрешно раселените лица и бегалци од Абхазија, Грузија и регионот на Јужна Осетија“. Таа додаде „Ви честитаме за вашето членство во НАТО и Ве поддржуваме на патот кон ЕУ!“

„Кралска тага“- Кралицата Елизабета снимена прв пат по погребот на принцот Филип

Два дена по погребот на принцот Филип, кралицата Елизабета е снимена како вози сама низ градините на Фрогмор, нејзиното омилено место што редовно го посетува кога е во замокот Виндзор.

Кралицата често го поминува своето слободно време кога е во Виндзор и ги носи таму своите кучиња на прошетка. Патем, од куќата Фрогмор каде што моментално се наоѓа, е оддалечено само неколку минути.

Извори од палатата за „Сан“ велат дека кралицата наоѓа мир во градините Фрогмор по смртта на нејзиниот сопруг.

Фотографиите на кралицата во автомобилот трогнаа многу Британци, а „Сан“ ги објави под наслов „кралска тага“.

Инаку, кралицата е во капелата Св. Џорџ седеше сама за време на погребот, поради епидемиолошките мерки. Британскиот водител Пирс Морган објави фотографија од кралицата на клупата и напиша: „Има ли потажна фотографија од оваа?“

Играчите на Лидс со специјални маици го дочекаа Ливерпул, откако премина во Суперлигата

Пред натпреварот помеѓу Лидс Јунајтед и Ливерпул во рамките на 32. коло од Премиершипот, играчите на домашниот тим истрчаа во специјални маици.

Фудбалерите на Лидс ги искажаа своите ставови за новоформираната Европска Супер лига во која вечерва ќе учествува нивниот ривал на Еланд Роуд.

"Лига на шампиони: Заработете пари. Фудбалот е за навивачите".

Да потсетиме, Реал, Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Тотенхем објавија дека постигнале договор за создавање на ново натпреварување.

Бојко Борисов е итно опериран- го скинал менискусот на фудбал

Бугарскиот премиерот Бојко Борисов вечерва бил примен во болницата во Пирогов  пренесуваат бугарските медиуми.

Борисов се здобил со повреда на менискусот при играње фудбал.

Во Пирогов бугарскиот премиер во оставка бил подложен на магнетна резонанца и е опериран во друга болница. За претходните спортски повреди на Борисов тој бил оперирани во Софијамед од водечкиот специјалист, Антони Георгиев.

притисни ентер