Словачката агенција тврди дека производителот на Спутник не им ги дава бараните податоци

Агенцијата за лекови на Словачка објавила дека рускиот производител на вакцини против ковид-19 Спутник V не ги доставил бараните податоци за пратките со вакцини испратени во Словачка.

За нив тврдат дека се разликуваат од анализираните од Европската агенција за лекови и од медицинското списание „Лансет“.

Агенцијата за лекови СУКЛ исто така повтори дека не може да ги утврди придобивките и ризиците од вакцината. Словачка минатиот месец увезе 200.000 дози Спутник V, но сè уште не започнале да ги користат.

СУКЛ наведува дека безуспешно побарале дополнителни податоци за претклинички испитувања, производство и клинички испитувања на руската вакцина.

„Значителен дел од податоците, скоро 80 ​​проценти, не ни се дадени дури и по повеќекратни барања“, наведува агенцијата.

СУКЛ наведува дека формата на дозирање на вакцините се разликува од производот што го разгледува ЕМА.

Испораките испратени во Словачка имаат различни карактеристики од оние што се користат во истражувањето објавено во „Лансет“, цитирано од словачките експерти кои го поддржувале купувањето на вакцината.

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), кој го продава Спутник V во странство, денеска објавил дека Словачка треба да ги врати спорните дози. РДИФ на својот официјален профил на Твитер објавил дека испратиле писмо со барање за враќање на дозите и побарале тие да бидат испратени во овластена лабораторија за понатамошни проверки.

Руското Министерство за здравство, кое го надгледува Гамалеја институтот кој ја разви вакцината, не било достапно за коментар.

На официјалниот Твитер профил на Спутник V вчера е објавено дека извештаите дека вакцината испратена во Словачка се разликува од онаа користена во клиничките испитувања, се „лажни“.

Словачкиот министер за финансии Игор Матович, кој се согласи да го купи Спутник V додека беше премиер, треба да се состане со директорот на РДИФ, Кирил Дмитриев, во Москва за да го реши спорот за вакцините, соопштило Министерството.

Матович мораше да поднесе оставка поради купувањето руски вакцини.

Словачкото Министерство за здравство соопштило дека следните чекори во врска со употребата на Спутник V треба да бидат објавени следната недела.

Кардашијан во жешки пози со новото момче, рокерот ја објави снимката (ВИДЕО)

Рокерот Тревис Баркер ги изненади следбениците со нови објави на својот Инстаграм профил.

Баркер и го честитал роденденот на Кортни Кардашијан и истакнал колку ја сака, а за да му покаже на светот колку се заљубени, тој објави серија фотографии од нив заедно и едно видео во кое таа му го цица палецот. На фотографиите, двојката се гушка и се бакнува, а на една Тревис ја држи ногата на Куртни, додека дел од нејзиниот гол задник исто така влегол во кадарот.

Објавата предизвика голем број коментари. Некои му честитаат на парот за нивната љубов, додека некои, како пејачот Чарли Пут, го изразија своето изненадување со објавата на рокерот.

Патем, гласините за врската помеѓу Кортни и Тревис започнаа на почетокот на оваа година, а парот го потврди тоа неколку недели подоцна, исто така со објава на Инстаграм.

САД се обврзуваат дека ќе бидат предводници во борбата против климатските промени

Соединетите држави ќе се борат против климатските промени или „нема да остане ништо“ од нашата планета, рече американскиот државен секретар, ветувајќи дека ќе изврши притисок врз другите држави да ја намалат зависноста од јаглен.

Пред виртуелниот самит за клима во четврток и петок,чиј домаќин е американскиот претседател Џо Бајден, Антони Блинкен треба да одржи говор по повод враќањето на Вашингтон по повлекувањето на администрацијата на Доналд Трамп

„Ако Америка не го води светот во управувањето со климатската криза, нема да остане многу од нашата планета“, треба да нагласи државниот секретар според деловите на говорот што им се достапни на медиумите, пренесува Франс прес.

„Ако успееме во ова, ќе ја искористиме најголемата можност за генерациите да создадеме квалитетни работни места, да изградиме поправедно, поздраво и поодржливо општество и да ја заштитиме оваа прекрасна планета“, треба да додаде тој.

Иако минатата недела Соединетите Држави потпишаа заедничка декларација со својот главен стратешки противник Кина и ветија дека „ќе соработуваат во справувањето со климатската криза“, Блинкен најавува натпреварување.

"Во моментов доцниме. Кина е најголем производител и извозник на соларни панели, ветерници, батерии и електрични возила. Таа поседува третина од светските патенти за обновлива енергија".

„Ако не го надополниме доцнењето, Америка ќе ја пропушти можноста да ја обликува светската климатска иднина според нашите интереси и вредности и ќе изгубиме безброј работни места за Американците“, ќе рече американскиот државен секретар.

Во таа борба, Антониј Блинкен особено ќе го потенцира притисокот што треба да се изврши врз земјите зависни од јаглен.

„Кога земјите продолжуваат да зависат од јаглен, да инвестираат во нови централи на јаглен или да дозволат уништување на шумите, Соединетите држави и партнерските земји ќе ги предупредат на штетноста на ваквите активности.“

Кина, најголемиот светски производител на стакленички гасови, е одговорна за околу половина од светското производство на електрична енергија од јаглен, што е една од главните сопирачки во борбата против затоплувањето.

Но, ова прашање е чувствително и во САД, поранешниот претседател Трамп кој ја повлече земјата од Парискиот климатски договор, беше поборник на производителите на јаглен, иако побарувачката на САД за јаглен постојано се намалува.

Џо Бајден ги врати САД на договорот на првиот ден од неговиот мандат.

Се засилува ли тимот на „Сексот и градот“ по желба на Сара Џесика Паркер

Актерката Сара Џесика Паркер сака британскиот заводник Хју Грант да се појави во новите продолженија на серијата „Сексот и градот“.

Според странските медиуми, Паркер сака машка sвезда во серијата и дава се од себе за да го убеди Хју Грант да им се придружи на нивната екипа.

„Сара Џесика сфати дека треба голема, навистина голема, машка sвезда да се приклучи на повторната средба на „Сексот и градот“ за да помогне во олеснувањето на отсуството на Ким Катрал, и потенцијално и на Крис Нот, со кого сè уште преговара за враќање и за чија специфична улога сè уште се расправа “, изјавил извор близок на актерката за „Мирор “.

Новата сезона на „Сексот и градот“ се вика „И само така...“ и ќе има десет епизоди. Сара Џесика Паркер ќе биде во улогата на познатата Кери, а со неа во новите продолженија ќе се појават и Кристин Дејвис како Шарлот и Синтија Никсон како Миранда.

Хју Грант и Сара Џесика Паркер работеле заедно неколку пати. Тие прво соработувале во далечната 1996 година во трилерот Extreme Measures, а подоцна и во романтичната комедија „Што има ново со Морганови?“

притисни ентер