Скандалозно тврдење на родител на петмесечно бебе за третман на детската клиника

„Ставете му инфузија и пуштете го дома, не е ништо страшно!“ 

Ваква насока, според тврдењата на родителите првично добиле дежурните лекари од директорката на Детската клиника за петмесечно бебе позитивно на ковид кое имало и тахикардии, а петокот кон саботата ноќта однеле таму поради висока температура. Сепак, како што објаснува таткото, докторите сепак не ја послушале наредбата на директорката и решиле да оспособат соба на оддел кој бил празен и затворен за да му помогнат на бебето. Но, во моментот немало кадар и викнале сестра од друго одделение за да му ја погодат вената. Но, и таа не успеала, па повикале и друга која исто имала неуспешен обид, па родителите решиле да ја напуштат болницата и да го лекуваат дома.

-Директорката, во разговорот што го слушав меѓу нив, телефонски, им рече дајте им една инфузија и пуштете ги дома, не е страшно. На тоа докторите одговараа, како не е страшно 220 пулс со вакви резултати да пуштиме петмесечно дете дома, не е само за една инфузија работава. Веројатно не ја интересираше, па ни рекоа, влезете, ние сме дежурни, но еве видете, не пуштија внатре, ние немаме доволно опрема, немаме доволно кадар.

Таткото е задоволен од лекарите, вели, може не се стручни токму за толку мало бебе, но недовербата во системот ги натерало да се обидат сами да го лекуваат бебето, кое сега е дома и е подобро.

Го боцкаа, не можеа веничка да најдат, целото беше исполепено, по зглопчиња, по лакт, по стапала, по дланки, со фластери и завои, изнемоштено. Чаршавчето што лежеше на креветчето со флеки крв, како со отворена рана да лежел некој пациент.

Директорката на Клиниката Стојка Фуштиќ во одговор за Канал 5 негира дека било кога бил одбиен прием на дете кај кое има индикација за хоспитализација.

-Дежурниот педијатар одлучува за третманот, а не директорот. За конкретниот случај во моментот немало слободна изолација на одделот, поради што детето е сместено во стационарниот дел на Ургентната амбуланта. Истиот простор се користеше и во ковид пандемијата како филтер зона. Тоа што сестрата по втор обид не успеала да постави венска линија не е нешто невообичаено.- Стојка Фуштиќ - Директорка на Универзитетска клиника за детски болести.

Од Министерството за здравство за Канал појаснуваат дека сега нема веќе ковид центри туку секоја здравствена установа која згрижува пациенти, треба да хоспитализира и ковид позитивни во соби изолирани од останатите. Единствено случаите со потешка клиничка слика, за кои постојат индикации за специфичен третман, се упатуваат на Инфективна клиника.

Тетка на 12- годишен израелски заложник: Му пуштале снимки од крвавите напади на Хамас

Цел ден од Израел пристигнуват сведоштвата за ослободените заложници кои ги држеше Хамас во Газа.

Тетката на Ејтан Јахаломи, 12-годишниот француско-израелски заложник кој вчера беше ослободен од Газа, изјави дека Хамас го принудиле да гледа видео снимки од крвавите терористички напади врз Израел на 7 октомври.

„ Ејтан преживеа ужаси“, изјави Дебора Коен за BFM TV. „Секогаш кога детето ќе плачел, ќе му се закануваа со пиштол за да го замолчат“, вели таа. „Сакав да верувам дека Ејтан ќе биде третиран добро. Очигледно не. Тие луѓе се чудовишта“.

Ејтан е еден од тројцата француски Израелци кои беа ослободени вчера, заедно со Ерез и Сахар Калдерон. Вчера во Израел беа вратени вкупно 11 заложници, објави Скај Њуз.

„12-годишниот Ејтан Јахаломи повторно се соединува со својата мајка откако премина во Израел по 52 дена заробеништво на Хамас. Неговиот татко Охад, кој беше застрелан и заробен одвоено од Ејтан, се верува дека сè уште е во Газа“, напиша таа.

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Петтата рунда заложници е предадена на Црвениот крст, соопштија денеска израелските одбранбени сили.

Примопредавањето вклучува 10 Израелци и двајца странски државјани, соопшти ИДФ, додавајќи дека ослободените заложници се на пат кон израелска територија.

Во исто време, триесет палестински затвореници се очекува да бидат ослободени од израелските затвори, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас продолжува, според информациите објавени и од Клубот на палестинските затвореници и од израелските затворски власти.

Меѓу лицата што треба да бидат ослободени се 15 жени и 15 машки деца, кои се под 18 години и се сметаат за деца според меѓународното право, објави Си-Ен-Ен.

На француски медицински брод ќе се лекуваат повредените Палестинци

Брод испратен од Франција се закотви во близина на брегот на Ел Ариш во северниот дел на Синај во Египет.

Брод испратен од Франција се закотви во близина на брегот на Ел Ариш во северниот дел на Синај во Египет и ќе служи како пловечка болница за палестинските цивили повредени во војната меѓу Израел и Хамас во соседната Газа, соопшти францускиот претседател Емануел Макрон.

На бродот Диксмуд има 40 болнички кревети, што претставува дополителни 10 отсто на капацитетот на болничките услуги поставени во пустината на северен Синај, на границата со Газа, изјави француски дипломат за „Тајмс оф Израел“.

Бродот е опремен со хелиодром за да се овозможи брз трансфер на пациенти од египетскиот премин Рафа на бродот.

Планот е Диксмуд биде оперативен во наредните часови или денови, рекол францускиот дипломат, додавајќи дека Париз ги координира напорите со египетските власти и хуманитарните агенции на теренот.

На бродот ќе работат лекари од француското Министерство за одбрана, како и неговата цивилна здравствена санитарна резерва, која за првпат се распоредува во странство.

притисни ентер